İş örgütlerinin tepesi attı:  Enflasyon bolca, kredi yok, ürem politikası  evlere şenlik: 2022

Merhaba, 

TÜSİAD VE TÜRKONFED başkanları, yüksek enflasyon ve ürem politikası sebebiyle hükümeti eleştirdi. TÜSİAD Başkanı Turan, Merkez Bankası faizi ile kredi faizleri arasındaki bağlantının koptuğunu, reel kesimin kredi bulmakta zorlandığını söylemiş oldu.

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) ‘Anadolu Buluşmaları’nın ikinci etkinliği Mardin’de düzenlendi.

 

Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DİCLESİFED) ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yüksek enflasyonun, iş dünyası ve hane halkları üstündeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

 

‘ENFLASYON-KUR-FAİZ SARMALINDAN ÇIKMALIYIZ’

 

“Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde ekonomimizde son dönemde mühim huzur kaybı ve enflasyon artışı ile yüz yüzeyiz” diyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomi hiçbir paydaşa; ne hane halkına, ne reel kitleye, ne de finans sektörüne fayda sağlar” ifadelerini kullandı.

 

“Enflasyon-kur-faiz sarmalından ekonomimizi çıkarmalıyız. Enerjimizi global ekonomide değişen sistemi anlamaya ve bu sisteme iyi mi uyum sağlayacağımıza harcamalıyız” diyen Turan, ürem politikasını da eleştirdi.

 

‘MERKEZ’İN FAİZİ İLE BAĞLANTI KOPTU’

 

Reel kesimin sıkıntılı bir durumda olduğunu belirten Turan, “Bırakınız uzun vadeli plan yapmayı, kısa vadeyi tahmin etmekte bile zorlanıyoruz. Bu koşullar yatırım yapma imkanını da sınırlamakta” dedi.

 

“Bu denli ürem düşüşüne karşın, gerçek kesim kaynak bulmakta zorlanmakta” diyen Turan, şu şekilde devam etti: “Merkez Bankası faizi ile tüm faizler arasında rabıta kopmuş, sık değişen regülasyonun yarattığı belirsizlik arasında bugün bankalar kredi vermekte zorlanır hale gelmiştir. Sorunu; bir netice olan kredilerde değil, soruna sebep olan yüksek enflasyonda aramalıyız. Konu kredi, faiz ya da kur değil aslına bakarsak tam da yüksek enflasyondur.

 

Enflasyonla doğru yöntemlerle savaşım etmediğimizde, süreç bizi hedeflerimize yaklaştırmadığında, bu süreci aşırı yoğun regülasyonlarla yürütmeye çalışıp finans sektörünü zorluyoruz. Tam da bu sebepten, bugün faizi düşürseniz dahi krediye erişim son derece zor hale gelmiştir. Unutmayalım ki bir ekonomide gerçek kesimin sıhhatli işlemesi ne kadar önemli ise, o gerçek kesimi fonlayan bankacılık sektörünün de sıhhatli işlemesi olmazsa olmazdır.”

 

‘DÜNYADAN AYRIŞIYORUZ’

 

Türkiye’nin öncelikli sorununun enflasyon bulunduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Yüksek büyümenin toplumsal rahatlık yaratması beklenirken, gelir dağılımında yaşanmış olan adaletsizlik ülkemizin öncelikli problemininin enflasyon olduğunu gösteriyor” dedi.

 

Yüksek enflasyonun yoksullaştıran bir gelişme yarattığına işaret eden Sönmez, “Sadece ekonomik değil toplumsal ve toplumsal sorunlara da niçin olan enflasyon, topluluğun rahatlık düzeyini aşağı çekerken, üretim çarklarında ciddi bir ivme yitirilmesine yol açıyor” diye konuştu.

 

Hayat pahalılığı ve satın alma gücünde yaşanmış olan azalmanın, ekonomik ve sosyal anlamda emek verme barışı başta olmak üzere negatif sonuçlar yaratabileceğini hatırlatan Sönmez şunları söylemiş oldu; “Dünya, enflasyon ile ekonomi bilimi çerçevesinde mücadele ederken, ülkemiz maalesef uyguladığı yöntemler ile ciddi olarak ayrışıyor. Karar vericilerin artık daha etken, akılcı, yaratıcı ve ilmi politikalar üretmeleri kaçınılmaz görünüyor.”

 

 

Basın kaynakları

 

 

FÖŞ’ten 2023 Tahminleri: Enflasyon Düşmez, Dış Açık Daralmaz!

Ekonomi seçime kadar dayanır mı? En riskli alanlar hangileri?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın