İş Yatırım’dan Turkcell için ‘AL’ tavsiyesi: 2022

Merhaba, 

Gerçekleşen ve Tahminler

Net kar beklentilerin %44 üzerinde

Turkcell senenin üçüncü çeyreğinde, beklentilerin üzerinde 2396mn TL net kar deklare etti (İş Yatırım: 1624mn TL; Piyasa: 1664mn TL). Artan net finansman giderlerine ve Ukrayna operasyonları kapsamındaki varlıklarla alakalı olarak kaydedilen 231mn TL değer düşüklüğü zararına rağmen, %62,4’lük FAVÖK büyümesi ve daha düşük efektif yardımıyla net kar senelik %67,6 gelişme kaydetti. Tahminlerimizdeki sapma beklentilerimizin altında gelen kur farkı kayıplarından kaynaklandı.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

ARPU ve abone büyümesi ile desteklenen ciro büyümesi

Tahminlerin üstüne çıkarak, konsolide gelirler 3Ç22’de senelik bazda %56.7 artış ile 14,6 milyar TL’ye ulaştı (IS tahmini: 14,2 milyar TL ve piyasa: 14,3 milyar TL). Turkcell Türkiye gelirleri içindeki tüketici segmenti gelirleri, ardı ardına meydana getirilen fiyat artışların etkisiyle artan ARPU performansının yanı sıra abone bazındaki artıştan da faydalanarak yıllık %52.6 gelişme ile ciro büyümesine en büyük katkıyı sağladı. Kurumsal segment gelirleri, önceki yıla göre %107 büyüyen dijital iş hizmetlerinin kuvvetli performansı sayesinde %61 arttı. Toptan satış gelirleri, döviz hareketlerinden, müşterilerin veri kapasitelerini yükseltmelerinden ve artan internasyonal dolaşım trafiğinden olumlu etkilenerek senelik bazda %106.8 artış gösterdi. Turkcell International ve techfin faaliyetleri de senelik bazda %78 ve %77 büyüme oranlarıyla cironun büyümesine yardımcı oldu. Ukrayna’da idame eden cenk nedeniyle Lifecell’in üç aylık etken abone sayısı olumsuz etkilenmiş olsa da, ARPU performansı sayesinde satış gelirleri 3Ç22’de TL bazında senelik %75 artış gösterdi. Paycell ve Financell faaliyetleri, sırası ile %105 ve %57 gelir artışı kaydederek güçlü performanslarını sürdürdü.

Mobil segment sağlam katkı sağlamaya devam ediyor

Pandemi sonrası dönemde artan mobilite ve turist ziyaretleri sayesinde Turkcell, mobil abone sayısını çeyreklik 928 bin net yeni abone (+422 bin faturalı, +506 bin ön ödemeli) ile 37,5 milyona çıkardı. Harmanlanmış ARPU, fiyat ayarlamaları, üst paketlere geçiş ve daha geniş faturalı abone birtakım sayesinde 3Ç22’de senelik bazda %47 artış gösterdi. Sabit genişbant segmentinde, 3Ç22’de abone sayısı, istila sonrası dönemde tüketici talebinin yavaşlaması nedeniyle nispeten düşük bir çeyreklik net 63 bin artışla 2,8 milyona ulaşırken, ARPU büyümesi senelik %28 ile zayıf kaldı.

FAVÖK marjı enflasyonist baskılar nedeniyle daraldı

Turkcell’in FAVÖK’ü 3Ç22’de senelik bazda %49 artarak 6,0 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK rakamı genel olarak tahminlerle ahenkli (İş Yatırım: 5,6bn TL, Piyasa: 5,7bn TL) gerçekleşti. FAVÖK marjı senelik bazda 2,2 puan azalarak %40,9’e geriledi. Artan radyo giderlerinin marjlar üstündeki negatif tesiri, satış maliyetleri ve genel çalışan giderleri üzerindeki sıkı kontrol ile bir miktar dengelendi. Turkcell International segmenti de, özellikle Lifecell’in uyguladığı maliyet kontrol önlemleri ve durdurulan pazarlama faaliyetleri sayesinde konsolide FAVÖK marjına müspet katkı sağlamış oldu.

Normalleşen işletme sermayesi ile net borçta düşüş

Turkcell’in net borcu, 2Ç22 sonundaki 21,5 milyar TL’den 3Ç22 sonunda 20,2 milyar TL’ye gerilerken, Net Borç/FAVÖK 1,2x’ten 1,0x’e düştü. Dönem içindeki temettü ödemesine ragmen, işletme sermayesindeki iyileşme ve FAVÖK büyümesi sayesinde kaydedilen kuvvetli serbest nakit borçluluğu aşağı çekti Şirket, 3Ç22 sonu itibarıyla 19mn USD açık döviz pozisyonuna sahiptir (2Ç22: 149mn USD açık döviz pozisyonu).

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

2022 beklentilerinde yukarı yönlü revizyon

9A22 gerçekleşmelerinin ve senenin geri kalanına ait beklentilerdeki revizyonun ardından Turkcell, 2022 konsolide gelir artışı hedefini önceki +%40 hedefinden %47-48’e revize etti. Turkcell Türkiye’nin satış geliri büyümesinin, idame eden enflasyon fiyatlanması ile desteklenmesi planlanıyor. Aynı zamanda, FAVÖK beklentisi de 21 milyar TL’ye (öncesinden 20 milyar TL) revize edildi. Böylece FAVÖK marjı beklentisi %39.6 seviyesinde durağan kapılmış oldu. Bu da, hem senelik aynı zamanda çeyreklik bazda 4Ç için daha düşük marj anlamına geliyor. Yatırım harcamaları tarafında, idare operasyonel yatırım masrafları/satışlar (lisans ücretleri hariç) hedefini %21’den %20’ye düşürdü. 4Ç’de mevsimsellik nedeniyle yatırım harcamaları/satış oranının artması beklense de Şirket, altyapı ve stratejik alanlara yatırımlarını sürdürürken operasyon sermayesi/satışlar oranını kontrol altında tutmaya devam ediyor. Şirket, sabit internet yatırımlarına kıyasla daha yüksek döviz yoğunluğuna sahip mobil segment ile alakalı yatırım gereksinimlerinin bir kısmının 2021’de tamamlanmış olmasından faydalanıyor.Yönetim, 2023’te op. Yatırım harcamalarının /satış oranını benzer seviyelerde tutmayı hedefliyor.

Yorum:

Beklenenden daha iyi net kar performansına ve yılsonu beklentilerindeki yukarı yönlü revizyona müspet bir piyasa tepkisi görmeyi bekliyoruz. TCELL için hedef fiyatımızı tahminlerimizde yaptığımız değişimler, güncellenen yurtdışı benzer şirket çarpanları ve İNA değerlememizin 3 ay ileriye taşınması kararı önceki pay başına 28.2 TL’den 36,5 TL’ye yükseltiyoruz. Devam eden sözleşmelerin tekrar fiyatlama dönemi ve kontrollü yatırım harcamaları ile nakit üretimi için iyileşen manzara ve yukarı yönlü artış potansiyeli ile hisse için tavsiyesimizi TUT’dan AL’a çekiyoruz. Hisse , 2023T 2.8x FD / FAVÖK ve 6.7x F / K çarpanları ile küresel benzerlerine gore sırasııyla %32 ve% 14 iskontolu işlem görüyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer edinen yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize müsait olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer edinen bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize müsait sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın