İTO’nun tarzı: Erdoğan’ın desteklediği Şekib Avdagiç’e karşı Murat Kalsın: 2022

Merhaba, 

Türkiye’nin en büyük odası İTO’da seçimler için son viraja girildi. Yeniden aday olan İTO Başkanı Şekib Avdagiç ile başkanlık için çekişecek olan Murat Kalsın, yarışta Avdagiç’in karşısındaki grupların çatı adayı olabileceğini söyledi. Kalsın, ayrıca adaylığı mevzusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olumsuz düşünmediğine inandığını belirtti.

Türkiye’nin en büyük odası İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) 9 Kasım’daki seçimler öncesi başkanlık yarışı giderek kızışıyor. Yeniden aday olan İTO Başkanı Şekib Avdagiç ile başkanlık için yarışacak olan İTO Meclis Üyesi Murat Kalsın, seçim çalışmalarına yönelik faaliyetlerine ait bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıdaki konuşmasında Türkiye’nin küresel ticaretin merkezi haline gelmesi için İTO’ya önemli görevler düştüğünü dile getiren Kalsın, “İTO seçimleri, ülkemizin 2023 Türkiye’sindeki yolculuğuna denk geliyor. İşte bu yüzden odamıza her zaman olduğu için daha kıymetli bir görev veriyor. Biz, hakkaniyet, liyakat ve istişare ile İTO’yu yönetmeye ve güçlü bir ekonomi, kuvvetli bir Türkiye hedefi için milletimize ve İstanbul iş hayatına güç katabilmek için İTO yönetimine talip olduk” diye konuştu.

“Üçlü yol haritası hazırladık”

Seçim ofisinde bitirdikleri çalışmalarda sivil toplum ve iş dünyası ile istişarelerde bulunduklarını dile getiren Kalsın, ticarette yeni bir bu başarı hikayesi yazmak için 3’lü bir yol haritası hazırladıklarını ifade etti.

Bu anlamda KOBİ’lere odakladıklarını dile getiren Kalsın, İTO üyelerinin kurumsal altyapısını güçlendireceklerini, bununla birlikte, KOBİ’lere finansal desteklerle ilgili malumat alabilecekleri bir merkez kuracaklarını aktardı. İstanbul’un Türkiye ekonomisinin yüzde 31’ini oluşturduğuna dikkat çeken Kalsın, hayata geçirilecek projelerle İstanbul’u ticaretin merkezi haline getireceklerini belirtti. Bunun sadece “Güçlü bir Meclis, Güçlü bir Yönetim” ile başarılabileceğine değinen Kalsın, “Türkiye’deki tüm oda ve borsalar demokratik kurumlardır. Sivil camianın başarısı her üyesinin ortak sesi, ortak çözüm arayışı ve ortak gücü olmaktan geçer” şeklinde konuştu.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İTO 140’ıncı Yıl Ödül Töreni’nde Şekib Avdagiç’in adaylığına yönelik desteğini açıklamasının sorulması üzerine Kalsın, adaylığını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki kez görüştüğünü, çalışmalarına yönelik malumat verdiğini kaydetti. Kalsın, “Cumhurbaşkanımız bana aday olma demedi, iyi mi çalışmalar yaptığımı sordu. Ben çalışmalarımı paylaştım, Cumhurbaşkanımızın ilgilenmesi beni mutlu etti. Biz ailesiyle birlikte kendileriyle tanışıyoruz. Kişisel olarak hiçbir sorunumuz yok. Ben adaylığımı açıkladıktan sonra da Cumhurbaşkanımız ne beni aradı ne de arattı. Cumhurbaşkanımızın gönlünden kimin geçtiğini bilemem fakat bizimle ilgili negatif bulunduğunu düşünmedik. Zaten çok yoğun bir halde çalışıyorlar. Bir de İTO seçimlerine kendisini çekmeyi doğru bulmuyorum. Biz yük olmak istemiyoruz yük almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şekib Bey ağabeyimdir, şahsi sorunumuz yok”

Öte yandan Avdagiç ve Kalsın’ın haricinde İTO Meclisi için çalışan bir öteki öbek da İTO’da Değişim Grubu… Henüz bir başkan talibi açıklamayan grup ile bir ittifak yapılıp yapılmayacağına ait sual üzerine Kalsın, “Çatı aday olmaya, bütün kesimleri kucaklamaya adayım” dedi.

Seçim çalışmalarına başlamadan önce eski İTO başkanları Mehmet Yıldırım ve Murat Yalçıntaş ile de istişare ettiğini hatırlatan Kalsın, Avdagiç ile hiç bir şahsi problemi olmadığını kaydederek, “Şekib Bey bizim başkanımızdır, benim ağabeyimdir. Kişisel hiç bir sorunum yok. Ama İTO’da bir heyecana gereksinim vardı. Biz aile büyüklerine diyoruz ki, sancağı sizden almak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bir başkan adayının komitesinden liste çıkarmayı doğru bulmadığını dile getiren Kalsın, bundan dolayı Avdagiç’in şirketinin yer aldığı iki komite için sıralama çıkarmadıklarını sözlerine ekledi.

Dünya

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın