Japon devi Türkiye’den hangi şirketi satın aldı?: 2022

Merhaba, 

Türkiye’ye son dönemde 150 milyon Euro’ya yakın yatırım meydana getiren Alman devi DHL, bir başka Alman devi Kühne- Nagel, Güney Koreli CJ Group, Hong Kong merkezli Kerry Logistics, Danimarkalı DFDS, Avusturyalı Austrian Post’un da olduğu bu liste oldukca kabarık.

Bu yatırımlara katmadığım bir de Japon nakliyecilik şirketleri var ki bu firmaların gücü giderek artıyor.

4 BÜYÜK JAPON DA TÜRKİYE’DE

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in yazısına gore, asırlık Japon devi Hitachi’nin yaklaşık 10 sene ilkin ortak olduğu Mars Lojistik’e ortak olarak, bir başka Japon şirketi Yusen de 2012’de Türk şirketi Catoni Hava ve Deniz Taşımacılık’tan varlık alımıyla Türkiye’ye adım atan ilk Asyalı devler oldu. Japon devlerinin Türkiye’deki akımına katılanlardan biri de 2017’de yaşandı.

Dünyanın en büyük ve en eski gemicilik şirketlerinden Nippon Yusen, küresel adıyla Nippon Yuen Kabushiki Kaisha Group (NYK Line) Türkiye’ye hızlı girmiş ve OYAK Grubu’na ilişkin OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri ile işbirliği sonucu almıştı.

OYAK Grubu ile OYAK NYK Ro-Ro Liman işletmeleri adlı ortak bir firma kuran iki şirket 2018’de anlaşmayı imzaladı ve Kocaeli Körfezi’nde yer edinen arazide, 110 milyon dolarlık yatırımla OYAK Port için ilk adımı attı. 2019 yılında OYAK Port, hizmete girdi.

AVUSTRALYA’DA KURULDU, JAPONLAR SATIN ALDI

Avrupalı ve Japon devlerinin süratli inkişaf gösterdiği Türk lojistik pazarında mühim bir işlem tamamlanmak suretiyle. Daha önce Türkiye’ye 2011 yılının eylül ayında ofis açarak giren Avustralya merkezli Toll Group sektörünün bölgedeki en önemli oyuncularından Makro Lojistik ile yapmış olduğu işbirliğine bir yenisini daha ekliyor.

Toll Global, İstanbul merkezli HL Net Yönetim Danışmanlığı şirketinin tamamını almak için görüşmelere başladı. Anlaşma sağlanırsa Avustralya merkezli Toll Global, Erol Sencar ve Batılı Ailesi tarafından yönetilen A Batılı Serbest Muhasebe isimli firmadan hisselerini alacak ve HL Net Yönetim isimli firmanın tamamını yönetecek.

Her ne kadar Toll Global, Avustralyalı olarak bilinse de firmanın sahibi Japonya Hükümeti.

232 BİN ÇALIŞANI VAR

1888 yılında Albert Toll tarafınca Avustralya’da at arabasıyla kömür nakliyat amacıyla kurulan Toll Global, 7.8 milyar dolarlık cirosu, 44 bin personeli ile kıtanın en büyük lojistik şirketi. 2015 senesinde el değiştiren firması Japan Post Holdings satın aldı.

109 milyar dolarlık cirosu ve 232 bin çalışanıyla Japonya’nın en büyük şirketlerinden önde gelen Tokyo merkezli Japan Post Holdings’in ana hissedarı ise Japon Hükümeti.

Hisse payı ise yüzde 34 olarak biliniyor. Japon devinin hisseleri ek olarak Nikkei 225 ve TOPIX Large70 endekslerinde işlem görüyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın