Japonya, 1998’den bu yana ilk kez Yen’i desteklemek için müdahale etti: Kalıcı olabilir mi?: 2022

Merhaba, 

Amerika ile esneyen para politikası farklılığı sebebiyle yılbaşından bu yana dolar karşısında %20 değer kaybeden yeni desteklemek için Japonya, 1998’den bu yana ilk defa piyasaya müdahale etti.

Yen, dolar karşısında %2,3’e kadar terfi etti ve üst düzey para birimi yetkilisi Masato Kanda hükümetin “cesur fiil” yaptığını söyledi. Böylece dolara karşı mühim bir ruhsal düzen olan 145’in ihlal edildiği gün en düşük seviyelerinden keskin bir halde toparlandı.

Japonya Merkez Bankası’nın, Fed agresif bir şekilde faiz yükseltirken bile negatif faiz politikasını sürdüreceği konusunda ısrar etmesinin ardından gelen müdahale, hedge fonlarının yen üstündeki açık pozisyonlarını artırmaya devam etmesiyle zor bir eşikte geldi. Şimdi soru, tek taraflı eylemin işe yarayıp yaramayacağı.

Oversea-Chinese Banking Corp.’ta döviz stratejisti olan Christopher Wong, “En iyi ihtimalle, eylemleri yen değer kaybının hızını yavaşlatmaya destek olabilir. Tek başına hareketin, dolar, Amerika Hazine getirileri düşmedikçe yada BOJ para politikasını değiştirmedikçe altta yatan eğilimi değiştirmesi muhtemel değildir” diyor.

Para birimi müdahalesi, ticaret ortakları tarafından uzun süreden beri ihracatçılarına yarar sağlamak için sıska bir para birimini teşvik etmek için eleştirilen bir ülke için mucizevi bir hareket. Japonya’nın yen’i direkt müdahaleyle son olarak sağlamlaştırdığı zaman, döviz kurunun 146 civarına ulaştığı ve hassas bir ekonomiyi tehdit ettiği 1998’deki Asya mali krizi sırasında gerçekleşmişti.

Ayrıca 2011 senesinde para birimini zayıflatmak için daha önce 130 civarında seviyelerde de müdahale gelmişti.

Yen Tokyo saat 17:54’te dolar karşısında %1,7 artışla 141,71 seviyesine terfi etti. Kanda, müdahaleyi açıklarken para birimine karşı hamleleri ani ve tek taraflı olarak nitelendirdi.

Japon yetkililer son haftalarda yen üstünde spekülasyonlara karşı sözlü ikazları artırmakta.

Perşembe günü, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ve öteki yönetim kurulu üyeleri, BOJ’un getiri eğrisi kontrol programını ve mevcudiyet alımlarını beklendiği gibi eğiştirmeden tuttu. Merkez bankası başkanı daha sonra bir brifingde, iki veya üç sene süresince ileriye dönük rehberliği değiştirmeye gerek olmayabileceğini ve yakın vadeli bir faiz artışı beklentisi olmadığını söylemiş oldu.

Yen, G-10 grubu içinde para birimi en kötü performans gösteren ülke. Japon şirketleri ve hanehalkları, girdi ve enerji maliyetleri arttıkça, cılız para biriminin negatif etkileri ile alakalı giderek daha fazla ses çıkarır hale geldi. Daha fazla bir kayma, enflasyonu körüklemeye emin bir merkez bankası ile ömür maliyeti krizinden kaçınmak için biçare bir hükümet arasındaki düşünce birliği üstünde baskı yaratacak.

Informa Global Markets stratejisti Jian Hui Tan, “Şimdilik, özellikle BOJ önümüzdeki haftanın başlarında maliye bakanlığı adına piyasaya müdahale etmeye devam ederse, yen şortlarının bir miktar gevşediğini görebiliriz” dedi.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın