Kahveci: Vatandaş parasını niçin TL’de tutsun?: 2022

Merhaba, 

Karar yazarı Kahveci, “Ne yapıyorlarsa tersini söylüyorlar; ya da ne söylüyorlarsa tersini yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, TL’nin kıymet gizleme aracı olarak işlevini büyük oranda kaybettiğini aktardı.

Kahveci, yazısında şunları belirtti:

“Yıllardır tekrarladığım bir cümlemi yeniden ve yeniden yeniden ediyorum: Ne yapıyorlarsa tersini söylüyorlar; veya ne söylüyorlarsa tersini yapıyorlar. Şimdi mevzumuza bakalım. Yeni Ekonomi Modeli dedikleri şeyde ne diyorlar: LİRALAŞMA…

Tam bir yıl önce bankalarda toplam mevduatın (Özel) %42,6’sı TL bazındaydı. Yeni modelde adına liralaşma dedikleri dönemde TL mevduat oranı %24,3’e geriliyor. Bu mu liralaşma? Bu durumu şu soru ile yanıt arayalım: Millet parasını neden TL’de tutsun?

Son 1 yılda TÜİK’e bakılırsa tüketici enflasyonu %83,45; İstanbul Ticaret Odasına gore ise %107,42… Türk-İŞ gıda enflasyonu ise %137.4 Bakınız rakamlar yaklaşık üç haneli…

Yani %100 civarında… Peki bankalarda tüketim yerine TL’de kalıp tasarruf yapanın getirisi ne? Merkez Bankası verilerine bakılırsa 30 Eylül’de ortalama TL mevduat faizi %15,77… Ve faiz düşmeye devam ediyor.

Şimdi düşünün: Bir tüketici geçen yıl bir tüketim yapmak yerine 1000 lirasını bankaya yatırıyor. Bir yıl sonra parası 1.155 TL’ye geliyor.

Oysa geçen sene almak isteyip almadığı mamüllerin fiyatı ortalama olarak artık 2.000 liraya yükseldi. Yani TL tasarrufçusu reel olarak parasının %42,5’ini kaybetti.

Tasarruf yaparak para yitirdi ama öyle yüzde 1-2’sini değil; hemen hemen yarısını kaybetti.

Burada bir sorum da ilahiyatçı kitleye: Faiz haram diyorsunuz da tasarruf ile parasını kaybeden bu insanların parasını kim almış oluyor?

Tasarrufçunun parasını alanlar helal para mı almış oluyorlar.”

Yazının tüm bunlar için tıklayınız

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın