Kansere karşı uçuk virüsü! Denemeler olumlu sonuç verdi…: 2022

Merhaba, 

İngiltere’de geliştirilen yeni bir tedavi yöntemi uçuğa niçin olan bir virüsün (herpes simpleks) tümörleri öldürmek için modifiye edilerek zayıflatılmış bir şeklinin kanser hastalarına verilmesiyle uygulandı.

Londra’dan 39 yaşındaki bir inşaatçı olan Krzysztof Wojkowski, Royal Marsden NHS Foundation Trust’taki Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen, birinci sıradüzen klinik demelerine katılan insanlardan biri oldu..

“BAŞKA SEÇENEĞİM YOKTU”

Wojkowski’ye 2017 senesinde tükürük bezi kanseri teşhisi kondu. Ameliyat ve diğer tedavilere karşın, kanseri büyümeye devam etti.

BBC’ye konuşan Wojkowski, “Bana başka seçeneğim olmadığı söylendi ve yaşam sonu bakımı alıyordum. Yıkıcıydı, bundan dolayı ilacın denemelerine katılmaya karar verdim” dedi.

Uzmanların bildirdiğine bakılırsa, normalde uçuklara niçin olan herpes virüsünün hususi olarak değiştirilmiş bir versiyonu olan virüs tedavisi  Wojkowski’nin kanserini tamamen temizledi. 

Wojkowski, “Beş hafta süresince iki haftada bir, kanserimi tamamen yok eden iğneler oldum. İki yıldır kansersizim” dedi.

ÇALIŞMA NASIL YAPILDI?

Diğer yandan araştırmacılar,  direkt tümöre yapılan enjeksiyonların kansere iki şekilde saldırdığını söyledi. Bunlardan ilki, zayıflatılmış virüsün  kanserli hücreleri tutsak alıp patlatmasıyla, ikincisi ise bağışıklık sistemini harekete geçirerek gerçekleşiyor.

Yaklaşık 40 hasta, denemenin bir parçası olarak tedaviyi denedi. Bazılarına RP2 ismi verilen virüs enjeksiyonu kendi başına verildi. Diğerleri de nivolumab ismi verilen başka bir kanser ilacı aldı.

Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen bir tıp konferansında sunulan bulgular şunları gösterdi:

-Wojkowski dahil sadece RP2 verilen dokuz hastadan üçü tümörlerinin küçüldüğünü gördü.

-Kombine tedavi gören 30 kişiden 7’si yöntemden fayda gördü.

-Yorgunluk gibi yan etkiler genellikle hastalarda hafif seyretti.

Baş araştırmacı Prof. Dr.  Kevin Harrington görülen tedavi yanıtlarının, yiyecek borusu kanseri (yiyecek borusu) ve nadir görülen bir göz kanseri türü de dahil olmak suretiyle birçok kanserde “gerçekten etkileyici” bulunduğunu söyledi.

Harrington, “Erken aşamadaki klinik çalışmalarda bu kadar iyi yanıt oranları görmek nadirdir, bundan dolayı bu demelerin birincil amacı  tedavi güvenliğini test etmektir.  Klinik denemeler mevcut tedavilerin artık çalışmadığı fazlaca ileri kanserli hastaları yer alıyor. Artan sayıda hastayı tedavi ederken fayda görmeye devam edip etmeyeceğimizi görmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: NTV.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın