Kardemir’den 2,29 milyar lira kar: 2022

Merhaba, 

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), 2022’nin yarı senesinde 2,29 milyar lira kar elde etti.

Şirket yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk entegre endüstri kuruluşu olarak kuruluşun 85. Yılında var güçleriyle çalışmaya ve değer üretmeye devam ettikleri açıklandı. Şirketin 2022 yılı ilk yarı yıl mali sonuçlarına göre 2,29 milyar TL net kar elde ettiği aktarılan açıklamada, “2021 yılının ilk yarı sene mali sonuçlarında 2,08 milyar TL vergi öncesi düzeltilmiş hasılat (FAVÖK) sağlayan şirketimiz, bu sene aynı kuşakta yüzde 54,1 artışla FAVÖK’ünü 3,21 milyar TL’ye yükseltmiştir. Satış gelirleri ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde kıyasla yüzde 101,7’lik artış ile 12,85 milyar TL’ye ulaşmıştır” denildi.

Ulusal ve internasyonal çelik piyasalarındaki dalgalanmalara karşın, saydam ve güvenilir satış politikasının yeni ürün geliştirme emek harcamaları, marketing ve ihracat faaliyetlerinin, kuvvetli yönetim ve mali disiplin yardımıyla piyasa beklentilerinin üstünde bir kar ile 2022 yılının ikinci çeyreğini kapattıkları aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirket bünyesinde devreye aldığımız, sürdürülebilirlik ve verimlilik odaklı yatırımların yanı sıra, çevresel ve sosyal alanlarda da gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile ön plana çıkan şirketimiz, bölgenin en önemli istihdam merkezlerinden biri olmayı sürdürerek, ülke, bölge ve şehir ekonomisi için katkılarını güç geçtikçe artırmaktadır. Üretimde yerlilik prensibi ile yurt arasında üretilen girdiye öncelik veren şirketimiz, tedarik zincirlerinde de öncelikli olarak ulusal olanakları tercih etmektedir. Hisselerinin hepsi Borsa İstanbul’da (BIST) muamele gören şirketimizin elde etmiş olduğu bu finansal performansta emeği olan bütün çalışanlarımıza, sektör paydaşlarımıza ve yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.”

 

 

 

bigpara.Hurriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın