Karsan, İspanya’da Ortaklıkla Büyüyecek!: 2022

Merhaba, 

Karsan, İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen FIAA Uluslararası Otobüs ve Coach Fuarı’na tam kadro katıldı. İspanya’da elektrikli ve otonom ürün gamının haricinde yeni e-ATA HYDROGEN’i de sergileyen Karsan, fuarın yıldızı  oldu.  Karsan, elektrikli mobiliteyi başka bir boyuta taşıyan “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” gösterimi ile ana hedef pazarları içinde yer alan Fransa, Romanya, İtalya benzer biçimde İspanya’da da büyümeyi hedefliyor. İspanya’da oluşturan fuara katılımlarıyla alakalı izahat icra eden Karsan CEO’su Okan Baş, “Karsan olarak Hannover’den sonrasında Madrid’deki FIAA Otobüs ve Coach Fuarı’na da bütün elektrikli ve otonom ürün gamımızla katıldık. Hidrojen yakıt teknolojisine adım atarak toplu ulaşımda yeni bir yüzyıl başlattığımız e-ATA HYDROGEN modelimiz fuarda yoğun ilgiyle karşılaştı.  “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonumuz ile geleceğin elektrikli hidrojen yakıt hücreli aracımızı geliştirip, dünyaya tanıttık. Madrid Fuarı’nın bizim için bir diğer önemi de İspanya’daki iddialı büyüme hedeflerimize ulaşmak için, Karsan olarak bu pazarda direkt var olma sonucu almamızdı” dedi. İspanya’da kalıcı ve sürdürülebilir büyüme hedefleyen Karsan, bu pazarda direkt var olma kararı çerçevesinde, İspanyol E-buskar firmasının oy çokluğu hisselerini alarak İspanya’da etkinliğini ve organizasyonunu büyütmeyi amaçlıyor.

İleri teknolojili mobilite çözümleriyle dikkat çeken Karsan, sayısız başarılara imza attığı elektrikli ve otonom ürün ailesini Madrid şehrinde düzenlenen FIAA Otobüs ve Coach Fuarı’nda sergiledi.  19 Eylül tarihinde IAA Transportation Fuarı’nda bütün dünyaya tanıttığı yepyeni modeli e-ATA HYDROGEN’i de fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunan Karsan, yoğun bir ilgiyle karşılaştı. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonunu tamamlayan adımlardan kabul edilen e-ATA HYDROGEN ile birlikte Karsan, İspanya’yı da ana pazarlarından biri haline getirmek için tam kadro fuarda yerini aldı.

“İspanya’da hedefimiz büyük”

Karsan CEO’su Okan Baş hem fuar alınması hem de İspanya pazarı için yapmış olduğu açıklamada, “Karsan olarak Hannover’den sonrasında Madrid FIAA Otobüs ve Coach Fuarı’na da bütün elektrikli ve otonom ürün gamımızla katıldık. Hidrojen yakıt teknolojisine adım atarak toplu ulaşımda yeni bir çağ başlattığımız e-ATA HYDROGEN modelimiz fuarda yoğun ilgiyle karşılaştı.  “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonumuz ile geleceğin elektrikli hidrojen yakıt hücreli aracımızı geliştirip, dünyaya tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Okan Baş,“İspanya’daki iddialı gelişme hedeflerimize ulaşmak için, Karsan olarak bu pazarda direkt var olma sonucu aldık. Ana gayemiz İspanya’da kalıcı ve sürdürülebilir gelişme. Bu amaçla da Karsan olarak bu pazarda doğrudan var olma yönünde adımlar atıyoruz. Nitekim, 2020 senesinde E-buskar firması ile İspanya pazarı için işbirliğine giderek araç tanıtımlarına başlamıştık. Karsan elektrikli araçlarına İspanya pazarında ilginin büyük olması bizleri fazlaca sevindirdi. İspanya’da Alsa ve Grupo Ruiz benzer biçimde birtakım büyük operatörlerin de arasında yer aldığı pek fazlaca değişik firmadan sadece bu sene 20 adet elekrikli vasıta siparişi aldık. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda bu adetleri iddialı şekilde büyütmek” derken, laflarını şöyleki sürdürdü, “İddialı gelişme hedeflerimiz çerçevesinde Karsan olarak, E-buskar’ın hakim ortağı olmaya yönelik adımlar atıyoruz. Bu doğrultuda, Karsan iştiraki ile İspanya’da önümüzdeki aylarda yapılanma anlamında organizasyonumuzu da büyüteceğiz. Öte yandan, İspanya’da, e-mobilitenin şehirlerde daha süratli yayılımı için enerji şirketleri, belediyeler ve otoriteler ile de yeni iş birlikleri yönünde adımlar atacağız ” dedi.

500 km’nin üstünde menzil ve sınıfının en iyi yolcu kapasitesi

Alçak tabanlı 12 metrelik e-ATA HYDROGEN, yüksek menzilden yüksek yolcu nakliyat kapasitesine kadar birçok alanda operatörlerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Tavanda konumlanan 1.560 lt hacimli hafifçe komposit hidrojen tankına sahip e-ATA HYDROGEN, gerçek kullanım koşullarında yani araç yolcu ile doluyken ve dur kalk hat güzergahında 500 km’nin üzerinde menzile rahatlıkla ulaşıyor. Hidrojenli otobüslerde 500 km’nin üzerinde menzil ile e-ATA HYDROGEN, sınıfının en iyi menzilini sağlıyor.  İzin verilen azami yüklü ağırlık ve tercih edilen opsiyon özelliklerine bağlı olarak 95 yolcunun üstünü de rahatça taşıyabilen e-ATA HYDROGEN, bununla birlikte sınıfının en iyi yolcu kapasitesini de sunuyor.

e-ATA HYDROGEN, son teknoloji 70 kW güce sahip yakıt hücresi kullanıyor. Ayrıca araçta destek güç deposu olarak konumlanan uzun kullanım ömrüne haiz 30 kWh kapasiteli LTO bataryası ise sıkıntılı yol koşullarında elektrik motora daha fazla güç sağlarken, acele durumlar için ise ilave menzil sunuyor. E-ATA HYDROGEN, elektrikli ürün gamının son üyeleri e-ATA 10-12-18’de de kullanılan yüksek performanslı ZF elektrik portal aks ile 250 kW güç ve 22.000 Nm torku rahatça üretebiliyor. 7 dakikadan daha az bir müddette hidrojen dolumu gerçekleştirilebilen 12 metrelik e-ATA HYDROGEN, gün içerisinde tekrar dolum yapılmasına ihtiyaç duymadan tüm gün hizmet verebiliyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın