KDV tahsilat oranındaki düşüş dikkat çekti: 2022

Merhaba, 

Türkiye’de salgının arkasından ekonomik zorlukların ve yüksek enflasyonun yaşandığı 2021 sonu, 2022 ilk yarısında, vergi ve genel gelirlerdeki tahakkuk tahsilat oranlarında düşüş dikkat çekti.

Dünya’dan Mehmet Kaya’nın haberine göre, vergi gelirlerinde yüzde 80’lerde seyreden gerçekleşme tahsilat oranları, 2022 Ocak-Haziran döneminde yüzde 70’in dibine geriledi.

Dahilde alınan KDV’de, çoğu zaman düşük seyreden beyana dayanan KDV’nin etkisiyle yüzde 40’ların üstünde seyrederken, 2022 ilk yarısında yüzde 31,2 oldu.

Genel bütçe gelirlerinde de 2022 iyi işaret vermedi. Bir önceki senenin tamamında yüzde 64,4 olan nispet yüzde 56,5’e düştü.

Sıklıkla vergi aflarına neden olan gerçekleşme/tahsilat oranındaki düşüklük 2022’nin ilk altı ayında önceki yıllara nazaran daha belirginleşti. Salgın döneminde dahi önceki yıllara yakın seyreden oranlar 2022’nin ilk altı ayında genel ortalamaların altında seyrediyor.

Yılın kalanında da benzer bir eğilim gözlenirse, maliye bir kez daha birikmiş vergi borçlarıyla karşı karşıya duracak. Dahilde alınan KDV salgının etkisiyle geçen yılın ilk yarısında oldukca düşük seyretmişti.

Tahakkuk tahsilat oranı yüzde 30’lar düzeyinde gerçekleşmişti sadece yılın kalanında yükselen oran, yılsonu oranını önceki yıların üzerine dahi taşımıştı.

Yılın ilk yarısında toplanan vergiler, genel bütçe hedefleriyle oransal olarak ahenkli görünüyor. Bu kapsamda, genel bütçeli kuruluşların gelirleri toplamı, ilk altı ayın sonunda ek bütçe dahil yılsonu gelir tahmininin yüzde 49’una ulaştı.

Aynı karşılaştırma vergi gelirleri için yapıldığında da oranın yüzde 47’sinin öğrenim edilmiş olduğu gözlendi. Her iki kalemde de önceki yıllarda daha yüksek gerçekleşme payı görülse de, ek bütçe meydana getirilen bir yılda gelir tahmininde yılın ilk altı ayı nihayetinde yüzde 50’lere ulaşılması, yılsonu hedefleri ile ahenkli bir kararı işaret ediyor kabul edilebilir.

Kamu maliyesinde borçlanma sorunu Buna karşılık gerçekleşme tahsilat oranlarındaki düşüklük ise senenin kalanı için hem bütçe, bununla birlikte genel ekonomi açısından ehemmiyet taşıyor. Toplanamayan gelirler özellikle kamu maliyesinde ilave borçlanma şeklinde sonuçlara yol açıyor. Dahilde alınan KDV’nin tahsilatındaki düşük seyri de takip eden dönemin beyana dayalı vergilerinde de olası bir düşüşe işaret ediyor benzer biçimde yorumlandı.

 

 

patronlardunyasi.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın