Kılıçdaroğlu’nun “Gerçekten benimle misiniz?” çıkışı: “Cumhurbaşkanı adayı netleşti”: 2022

Merhaba, 

MAK Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkışının arkasından “Millet İttifakı’nın adayı an itibarıyla netleşmişitir” yorumunu yaptı.

Millet İttifakı adayının kim olacağıyla ilgili tartışmalar sürerken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşlarına yönelik “Benimle misiniz” çıkışı, adaylık ilanı olarak da yorumlandı.

MAK Araştırma Şirketi’nin Başkanı Mehmet Ali Kulat da Twitter hesabından şu yorumu yaptı:

“Açıklama günü vardığında açıklanır fakat… Millet İttifakı’nın talibi an itibarıyla netleşmiştir.”

CHP lideri ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Nisan’daki  “Vatanı satanlarla kavga edeceğiz, ya bana katılın yahut şu anda yolumdan çekilin!” çıkışının ardından partililere yine seslendi. Kılıçdaroğlu, “Şunu da artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini de görüyorum. Artık karar verin. Bu halk düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık duymak istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 27. Dönem 5. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılşında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Umudu yeşertmek zorundayız. Salı günü Elazığ’daydık. Bir gün ilkin tüm billboardlarda halkı tahrik eden afişler asılmıştı. Kaldırılmasıyla ilgili milletvekili arkadaşlarımız, yapılanın doğru olmadığını belli çevrelere duyurmaya çalıştılar. Haberi aldığımda sakın dokunmayın, aynen kalsın dedim. Gidip o afişlerin önünde bir resim verdim. Çünkü, bu ülkenin insanına ben güveniyorum. Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır. Bunu icra eden kişi kim? Afişleri basan kişi söylüyor. ‘Cumhur İttifakı’nı meydana getiren siyasi partilerin talebiyle, şirketimiz tarafından yapılmıştır.’ diyor. Bir insan karalamaya, halkı tahrik etmeye kalkarsa ‘Artık ben ülkeyi yönetemiyorum’ noktasına gelmiş demektir. Bugün Türkiye’nin yönetilmediğini biliyoruz.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın görevini yerine getirmediğini farkındayız”

“Türk Lirası’nın eridiğini hep birlikte biliyoruz. Merkez Bankası’nın görevini yerine getirmediğini farkındayız. Hayat pahalılığını biliyoruz. ‘128 milyar dolar nerede’ diye afişler asmıştık ve geniş kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık.

“Artık sormamız gereken sual 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi?”

Yılbaşından bu yana 75 milyar dolar buharlaştı. Artık sormamız ihtiyaç duyulan sual 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi? Merkez Bankası niçin bu süreçte dönem dışı bırakıldı?

Bütün bu tarz şeyleri yaptılar fiyatlar düştü mü, enflasyon indi mi, bütçe açığı kapandı mı? Kurt geçirdiği kışı anımsar fakat yaşadığı ayazı unutmaz. Bu ulus aslen her şeyin bilincinde, hepimiz de bunların farkındayız. Bilinmeyenlere ışık tutuyoruz, geniş kitlelerin bilmesini istiyoruz, gayret harcıyoruz. Bütün arkadaşlarımla beraber çalışacağız, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“Faize karşı olmadıklarını her insanın halka anlatması lazım”

Biz faize karşıyız diyorlar. Faize karşı olmadıklarını her insanın halka anlatması lazım. Alt gelir gruplarından milyonlarca insandan, üst gelir grubuna kaynak aktarıyorlar. 

“İlk 8 ayda KKM dahil ödenen ürem miktarı 250 milyar lira”

İlk 8 ayda KKM dahil ödenen faiz miktarı 250 milyar lira. Faize karşıyız diyorlar fakat ilk 8 ayda bütçenin 250 milyar lirasını faize vermişler.  Gerçeği herkese bahsetmek zorundayız. 

Çiftçiye bitirdikleri yardım ilk 8 ayda 25 milyar lira. Oysa çiftçiye verilmesi gereken lira bu yıl sonuna kadar kanuna göre 143 milyar lira olması lazım. Vermiyorlar bu parayı ama biz vereceğiz. Gittiğiniz her yerde ziraatçi arkadaşlarımıza şunu açıklayın, evet hakkınızı teslim etmiyorlar, ulusal gelirin yüzde birin oranında en az size pay verilmesi gerekiyordu, size bu oranı vermiyorlar,  halkın iktidarı olarak bu parayı biz size vereceğiz.

“Bir garabete imza attılar”

Bir garabete imza attılar. Attıkları imzayı sürdürüyorlar. Merkez Bankası’nın bankalara verdikleri paranın faizini 13’den 12’ye indirdiler. AK Parti’ye, MHP’ye oy veren kardeşlerimize sesleniyorum, gidin bir bankaya, kredi çekmek istiyorum deyin. Bakın bakalım size yüzde 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzde 12 ile faiz alan bankalar ne yapıyorlar? Bankaların kârı yüzde 500’ün üstünde artış gösterdi. Sizin geliriniz son bir yılda yüzde 505 arttı mı, o vakit düşüneceksiniz. Bu iktidar kime hizmet ediyor düşüneceksiniz. Bu tabloyu beraber değiştireceğiz, kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yok.  O nedenle diyorum, bize katılın. Bu ülkeye aydınlığı getireceğiz. Siyasetçi halkına güven vermek bekliyorsa bunun bir koşulu vardır, vergilerin her kuruşunun nereye harcadığının hesabını vermektir.

“Var olan iktidar ürem ayaklarına yatıp, dini kullanarak bir avuç azınlığa milyarlarca lirayı aktarıyor”

Var olan iktidar ürem ayaklarına yatıp, dini kullanarak bir avuç azınlığa milyarlarca lirayı aktarıyor. Herkesin inancına, kimliğine, ömür tarzına saygılıyız. Millete gerçek dışı söylemek bizim kitabımızda yoktur.  Biz Allah nasip eder iktidar olduğumuzda herkes görecek demokrasinin, saydam devletin, dürüst çalışmanın, liyakatin ve adaletin ne işe yaradığını göstereceğiz.

“34 sene sonra bu ülkenin şeker ithal ettiğini AKP’ye ve MHP’ye oy veren kardeşimin unutmaması lazım”

Pamuk ve şeker pancarı tutarları hâlâ belirlenmiş değil. 34 yıl sonra bu ülkenin şeker ithal ettiğini AKP’ye ve MHP’ye oy veren kardeşimin unutmaması lazım. Bunu nasıl milliyetçilik anlayışıdır?  Şeker fabrikalarımız, üreten çiftçilerimiz var ürettirmiyorsun. Kim getiriyor şekerleri? Yandaşların getiriyor. Bu milleti soyanlardan bunun ahını almak benim boynumun borcudur.

Halkın yardımıyla iktidar olduğumuzda sanayicinin hangi partiye alaka duyup duymadığına bakılmaksızın kim üretiyor, çalışıyor, ihracat yapıyorsa bizim başımızın üstünde yeri olacaktır. Biz onlar benzer biçimde ayrımcılık yapmayacağız.

Türkiye’nin geldiğini nokta… Aile yanında destek verilen çocuk sayısı 2011’de bu sayı 34 bin 982’ydi. 2017’de 104 bin 729’a çıktı bu rakam. 2022 Temmuz’da 147 bini aştı. Bu tablo böyle devam ederse bu sayı artacak. Bizim üzerimize oldukça büyük görevler düşüyor. CHP olarak zamanı bir sorumluluğu bilmek ve o sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.

Halkın arasına giremeyecek noktaya geldiler. Dert dinleyemiyorlar şu sebeple onların hiçbirisinin yetkisi yok ve bir şey söyleyemiyorlar. İradelerini bir kişinin iradesine bağlayan şu demek oluyor ki iradelerini saraya bağlayan bir iktidarın geleceği yoktur. Devletin geleceği bir bireyin iradesine bağlanamaz. Erdoğan bunu görüyor, ayrım ediyor. Erdoğan il, ilçe, hanım kollarının yapamadığı işi devlet memurlarına yaptırmak istiyor. Devlet memurları sarayın kölesi değildir.

“Ben sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve hiçbir şey beni inandığım yoldan geri çeviremez”

Ben sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve hiçbir şey beni inandığım yoldan geri çeviremez. Bu ülkeyi seven insanların, gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları her yerde bizimle beraber yürüyor buna inanın. Ve tekrar buna inanın bu mücadelede halk düşmanlarını beraber yeneceğiz ve özgürlük, doğruluk, adalete susamış halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz.

“Şunu da artık bilmek zorundayım, siz harbiden benimle beraber misiniz, bazılarınızın da isteyerek yada istemeyerek zarar verdiğini görüyorum”

Şunu da artık bilmek zorundayım, siz harbiden benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek yada istemeyerek zarar verdiğini de görüyorum. Artık karar verin. Bu halk düşmanlarını birlikte yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz?

“Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık hissetmek isterim”

Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek isterim.

“Son defa SPK’yı uyarıyorum”

Son bir ihtar yapacağım. Türkiye tarihin en büyük borsa manipülasyonlarına şahit oluyoruz. Küçük yatırımcı soyuluyor.

Piyasada yatırımcının buharlaşan parası dün itibariyle 5-5,5 milyar dolardı. Aracı kurumların teminat açığı benzer biçimde ortaya çıkan batıkları ise 3-4 milyar lirayı buldu. Bir SPK yetkilisi Bloomberg’e “Sistematik risk yok” diyor. Açık ve net söylüyorum. SPK gerçek dışı söyler mi maalesef yalan söylüyor. Uyardım daha ilkin uyardım. İzliyorum, notumu alıyorum dedim. Blöf yapmıyorum.

“Küçük yatırımcıyı soyanları isim isim biliyorum”

Küçük yatırımcıyı soyanları isim isim biliyorum. Bu işin namuslu insanları da isim isim, firma şirket biliyor. Bir kere daha uyarıyorum. Bu çaldığınız kütük, küçük yatırımcıların paralarıdır. Açıkça söylüyorum. Burnunuzdan fitil fitil getireceğim. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın. Yolsuzluk yapanlara hiç hiç izin vermemeli. 

SPK, manipülatör grupları temizlemeli. Son defa SPK’yı uyarıyorum.”

T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın