Kontrolmatik Teknoloji, Enerji Depolama Alanında Öncü Çalışmalara İmza Atıyor…: 2022

Merhaba, 

Yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımları ile müşterilerine özel anahtar teslim çözümler sunan Türkiye’nin kabul edilen teknoloji, enerji ve mühendislik şirketlerinden kabul edilen Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan hayattaki enerji krizine yön verecek enerji depolama çözümlerinden bahsetti. Rüzgar ve güneş enerjileri başta olmak suretiyle yenilenebilir enerji teknolojilerine ağırlık verdiklerini vurgulayan Aslanhan, enerji tasarrufunun önemine de değindi.

“Karbon Sıfır” hedefi ve Rusya – Ukrayna savaşının etkisiyle ülkeler ve firmalar gelecek enerji stratejilerini günceller oldu. Dünya çapında küresel bir krizin kapıya dayanması, yetkilileri ve markaları yenilenebilir teknolojileri geliştirmeye ve daha oldukca kullanılmasına yöneltti. Dünyada enerji krizi ile ilgili yaşanmış olan gelişmeler doğrultusunda güneş ve rüzgar enerjisinin kullanımına ağırlık veren Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, yenilenebilir enerjinin potansiyeli ile alakalı malumat vererek, bu alanda bitirdikleri yatırımlar hakkında konuştu.

Enerji yatırımları uzun solukta fiyatların aşağıya inmesini sağlar

Ülkemizde de yenilenebilir enerjiye olan talebin ve ilginin artmasıyla beraber enerji depolama gündemin en mühim konularından birisi oldu. Elektrik depolamalı GES ve/veya RES’lere yarışmasız ön lisans hakkı veren kanun teklifi meclisten geçti. Bu kanun teklifi ile depolama yatırımı meydana getirecek şirketler, RES ve/veya GES ön lisanslarını yarışmadan alabilme fırsatını elde edecekler. Temel anlamda ülkeler, herhangi bir savaş durumunda enerji bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Enerjiyi kontrol etmenin mümkün olduğuna değinen Sami Aslanhan; “Ülkemizde meydana gelen enerji yatırımlarının bununla beraber ihracatı teşvik edip bir ekosistem oluşmasını sağlayacağına inanıyoruz. Türkiye’de şu an da ortalama 9 GW kadar kurulu güçte güneş, yaklaşık 11 GW da rüzgar enerji santrali var. Teorik olarak bu enerji kapasitesini arttırıp yüzde 40’a, yüzde 50 ya da daha fazlasına çıkartmak istiyorsanız bu noktada depolama yapmanız lazım. Gerçekleştirilen enerji depolama yatırımları bu alandaki yenilenebilir enerji santral sayısının arttırılmasını sağlayarak dışa bağımlılığımızı da azaltacaktır. Kontrolmatik Teknoloji ve öteki iştiraklerimizle Ankara’da üretip piyasaya sunduğumuz enerji depolama çözümlerimizle piyasanın ihtiyacı olan teknolojiyi yerelden tedarik etmekteyiz” dedi.

Dünyanın ihtiyacı ve yeni trendi enerji depolama

Dünyadaki trendin tamamen sürdürülebilirliğe doğru gittiğini belirten Aslanhan; “Topluma saygılı ve yararlı olma ilkemiz doğrultusunda sadece sanayiciye yahut güç santrali yatırımcısına değil konutlara da istediği kaynaktan enerjisini seçme özgürlüğü taktim etmek istiyoruz. Bu doğrultuda müşterilerimize mühendisliğini, kurulumunu, kontrol ve devreye almasını da yaptığımız güç santralleri kuruyor, konutlara da ev tipi enerji depolama sistemleri sunuyoruz. Enerji depolama çözümlerimizi de ilave ettikten sonra enerji üretim, iletim, dağıtım ve depolama sistemlerini tek kontrat altında sunabilmek, yatırım süreçlerinde müşterilerimize daha rahat ve izlenebilir proje yönetimi sağlamış oldu. ” dedi.

Şirketlerin enerji tasarrufu moduna geçmesi lazım

Şirketlerin tasarruf noktasında da bilinçlendirilmesi icap ettiğini vurgulayan Aslanhan; yenilebilir enerji santralleri alanında meydana getirilen yatırımlar oldukça güzel ama mevcut kullanılan tesislerin de daha parlak zeka hale getirilip kendi kendine yetebilen tesislere sahip olmamız lazım. Ülkemizde yenilenebilir enerji alanında ciddi bir yatırım var ama tutum alanında birazcık geri kalıyoruz. Kontrolmatik Teknoloji olarak bununla ilgili hem platform hem yazılım bununla beraber ürün üretiyoruz” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın