“Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor”: 2022

Merhaba, 

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda eylül ayı emlak verilerini yayınladı. Özel araştırma dosyasında ise konutlar için satılık-kiralık arama trendleri incelendi. Emlakjet’in araştırmasına göre iştirakçilerin yüzde 20’si önce satılık ev aradığını, ancak şimdi kiralık ev arayışına yöneldiğini belirtti. Satılık yerine kiralık ev aramaya yönelimin ilk sebebi ise yüzde 53 ile “bütçe kriterlerine nazaran ev bulamamak” oldu.

TÜİK verilerine göre konut piyasalarında eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına nazaran yüzde 22,9’sevinç düşüş görüldü. Emlakjet verilerine bakıldığında ise eylül ayında Türkiye’de satılık mesken tutarları aylık ortalama yüzde 4 artarken, kiralık mesken tutarları ise aylık ortalama yüzde 10 düşüş gösterdi. Satılık mesken fiyatlarında en fazlaca senelik artış gösteren kent Bursa olurken, yıllık kiralık mesken fiyat artışında ise eylül ayında da Antalya birinci oldu.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri duyuru sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı eylül ayı emlak verilerini yayınladı.

TÜİK verilerine nazaran 2022 yılı eylül ayında Türkiye genelinde konut satışları 113 bin 402 tane olurken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 22,9’luk düşüş gösterdi. Konut satışlarında ağustos ayında da bundan önceki yılın aynı ayına bakılırsa 12,7’lik düşüş görülmüştü. Bununla birlikte ipotekli satış payı yüzde 15 olarak gerçekleşirken, ilk el satış payı ise yüzde 32 oldu.

Yıllık kiralık mesken fiyatları eylül ayında düştü

Emlakjet verilerine nazaran eylül ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken senelik artış ise yüzde 199 oldu. Kiralık konut fiyatlarında ise eylül ayında yüzde 10’luk bir düşüş yaşanırken, bu düşüşün de etkisiyle senelik artış yüzde 152 olarak tespit edildi. Bursa, yüzde 229 seviyesinde artış ile senelik satılık mesken fiyat artışında ilk sırayı alırken, senelik kiralık konut fiyat artışında ise Antalya yüzde 186’lık artış ile ilk sırada yer aldı. Böylece geçtiğimiz ayın verilerine bakılırsa her iki kategoride de birinci olan İstanbul, tahtını bu iki şehre bırakmış oldu.

Yıllık fiyat artışlarında tahttan inen İstanbul, aylık satılık mesken fiyat artışında yüzde 10’sevinç artışla eylül ayında lider oldu. İzmir’de aylık %25 azalma görülürken öteki büyük şehirlerde yaklaşık fiyatlar sabit seyretti.

Eylül ayında toplam mesken aramaları arasında Emlakjet kullanıcılarının yüzde 54’ü satılık mesken ararken, kiralık aramaların payı ise yüzde 46 oldu.

Kiralık ve satılık konut arama verilerine gore eylül ayında İzmir’in Buca ilçesi en fazlaca aranan ilçe oldu. Buca’yı sırayla Bursa’nın Osmangazi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri takip etti.

“Satılıktan kiralığa geçişte temel  niçin bütçe”

Emlakjet’in eylül ayına hususi olarak gerçekleştirdiği özel inceleme dosyasında ise satılık ve kiralık ev arama trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda kiralık ev arayanların yüzde 20’sinin, kiralık ev aramadan ilkin satılık ev aradığı tespit edildi.

Emlakjet kullanıcılarının yanıtladığı ankette, evvel satılık konut arayıp daha sonra kiralık mesken arayışına başlamış olan kullanıcılar bunun sebebine yüzde 53 oranla “Bütçeme uygun ev bulamadım” yanıtını verdi. Ev kriterlerine uygun ev bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci sırada yer aldı.

Tolga İdikat: “Artan fiyatlar ve yığın sorunu satılık ev alma kararını etkiliyor”

Araştırma verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Konut aramalarında satılık veya kiralık tercihi hem oturmak için hem yatırım için arama icra eden kullanıcılarda muhtelif kriterlere nazaran değişiyor.  Satılıktan kiralığa geçiş hakkındaki yayınladığımız anket sonuçlarına nazaran, kullanıcıları beşte biri satılık ev alma planını erteleyerek kiralık eve yöneliyor. Satılık ev ararken kiralık eve yönelen kullananların temel sebebinin ise yüzde 53 ile bütçe kriterlerine müsait evi bulamamak bulunduğunu tespit ettik. Aranan ev kriterlerine uygun evin bulunamaması ise %38 ile ikinci sırada yer alıyor. Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki arz talep dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar için 2021 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin bir mesele olmuştu. Güncel veriler ise satılık daire arayanlar için de artan fiyatların ve mesken stoğundaki azalmanın ön plana çıkan problemler olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın