Konut fiyatlarında artış hızı yavaşladı: 2022

Merhaba, 

Türkiye genelinde 2021 Eylül ayından itibaren süratli yükselişe geçen ve kısa sürede zirveleri kabul eden konut fiyatlarında artış hızı yavaşladı. Özellikle İstanbul ve Antalya başta olmak suretiyle birçok şehirde kiralık ve satılık fiyatlarında düşüş yaşandığı belirlendi.

Kiralar nisanda Türkiye genelinde yüzde 18,2’lik aylık değişimle zirve yapmıştı. Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine gore, ağustos ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satış ve kira fiyatları artış hızı yavaşladı. İstanbul’un birtakım ilçeleri ile Anadolu’da 7 kentte ise kiralar yüzde 4 ile 13 arasında düştü. Ağustos ayında düşüş yaşayan kentlerden biri de Antalya oldu. Antalya’da kiralarda yüzde 7, Burdur’da yüzde 4, Çorum’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 4, Mardin’de yüzde 8, Sinop’ta yüzde 13, Yalova’da yüzde 7 düştü.

İstanbul’un düşüş olan ilçeleri

Emlakjet verilerine göre İstanbul’da haziranda yüzde 6, temmuzda yüzde 8 artış gözlemlenirken, Beşiktaş ilçesinde ortalama kiralarda temmuzda yüzde 10 azalma görüldü. Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy’de son bir ayda kira fiyatlarında düşüşün yaşandığı öteki ilçeler oldu. Bu ilçelerde düşüşün, hem yüksek yaklaşık fiyatlardan dolayı doygunluğun oluşması bununla beraber talebin yerler içinde kayması ve birtakım bölgelerde azalması sonucu yaşandığı anlatım ediliyor.

“Fiyatların özellikle büyük illerimizde birazcık daha normalleşeceğini öngörebiliriz”

Zingat.Com Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu, Türkiye genelinde fiyatlara baktıklarında en yüksek düşüşün yüzde 13 ile Sinop’ta gerçekleştiğini söyledi. “Eylül başına kadar büyük illerde aşağı yönlü fiyat hareketleri oluşabilir” diyen Karaismailoğlu, “Özellikle, yüksek bedeller üzerinden konutlarını kiralayan ev sahipleri kiracılarının ödeme ritminden şikâyetçi. Kiracıların ödeme düzenlerinin üç yada dördüncü aydan itibaren bozulduğunu ifade edenler günden güne artıyor. Örneğin, ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’de yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’da yüzde 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzde 6 düşüş gözlemliyoruz. Fiyatların özellikle büyük illerimizde biraz daha normalleşeceğini öngörebiliriz” diye konuştu.

 

 

 

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın