Konut satışları yılın ilk yarısında yüzde 31,4 arttı: 2022

Merhaba, 

Konut satışları Haziran’da senelik bazda %11,7 oranında artarak 150.509 tane seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ipotekli satışlar bundan önceki yılın aynı ayına gore %40,6 ile hızlı bir artış kaydetti. Haziran’da ilk defa satılan konut sayısı senelik bazda %11,6, ikinci el satışlar da %11,8 oranında terfi etti.

Böylece, yılın ilk yarısında konut satışları yıllık bazda %31,4 artarken, satışların %71,3’ünü ikinci el satışlar oluşturdu. Yabancılara meydana getirilen mesken satışları Haziran’da bir önceki yılın aynı döneminde bakılırsa %81,8 artarak 8.630 tane düzeyinde gerçekleşti. Böylece, yabancılara meydana getirilen satışların toplam satışlar içindeki oranı %5,7’ye ulaştı. Bu dönemde Rus vatandaşlarına yapılan satışlar geçen yılın aynı dönemine bakılırsa 5 kat arttı. Ocak-Haziran döneminde de yabancılara meydana getirilen mesken satışlarındaki senelik artış %72,7 oldu. Yılın ilk yarısı itibarıyla İstanbul 14.895 adet ile yabancıların en fazlaca konut almış olduğu il olurken, ikinci sırada 9.836 tane ile Antalya yer aldı.

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafınca Haziran ayında piyasaya sürülen Hazır Beton Endeksi Raporu’nda inşaat sektörü faaliyetlerinin Haziran’da aylık bazda iyileşme göstermesine rağmen, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla düşük kaldığına dikkat çekildi. Artan girdi maliyetlerinin beklentileri olumsuz etkilediği belirtilen raporda, sektöre ilişkin itimat endeksindeki zayıf seyrin sürdüğü kaydedildi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından yayımlanan inşaat itimat endeksi de Haziran’da maliyet artışları ve ihraç pazarlarındaki yavaşlama endişesinin etkisiyle geriledi.

Önümüzdeki dönemde inşaat sektörü faaliyetlerinin, satın alma gücündeki düşüş ve maliyet artışlarının üretim faaliyeti üstünde devam eden olumsuz etkileri paralelinde baskı altında kalabileceğini değerlendiriyoruz.

 

 

ekonomi.Isbank.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın