Kredi Garanti Fonu bakiye limiti 1 trilyon lira oldu: 2022

Merhaba, 

Reel sektörün finansmana erişim koşulları giderek zorlaşırken, ekonomik kriz dönemlerinde piyasaya cansuyu vermek amacıyla görevlendirilen Kredi Garanti Fonu, bir süredir yaşamış olduğu durgunluğun arkasından yeniden canlandırılıyor.

Finansman darboğazını aşmak için Merkez Bankası ve banka yöneticileriyle çok sık bir araya gelen reel sektöre oldukca doyum edici cevaplar verilmese de, önümüzdeki dönemde Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kredi musluklarını yine açabilmesinin ön adımı atıldı. Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı Kararı ile KGF kefalet üst limiti 500 milyar liradan 1 trilyon liraya yükseltildi. Başka bir ifade ile KGF’nin kefalet verebileceği kredilerin toplam ücreti 500 milyar liradan 1 trilyon liraya çıkarılmış oldu. 5 Ağustos itibarıyla KGF’nin kefalet hacmi 580 milyar lira, kullandırılan kredi ücreti ise 687 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda yapılan farklı 13 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dünya’dan Hüseyin Gökçe imzasıyla yer edinen habere nazaran kararın 4. Maddesinin 2. Fıkrasının b bendinde değişiklik yapılarak, Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından verilen kefaletlerin toplam bakiye tutarı, 4749 Sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Hakkında Kanunun geçici 20. Maddesinde öngörülen limitin 10 katına endekslendi.

4749’un geçici 20. Maddesi, Hazine ve Maliye Bakanı’na kredi garanti kurumlarına 100 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılması mevzusunda yetki veriyordu. Yapılan bu değişiklikle birlikte KGF’nin verebileceği kefalet limiti kendisine aktarılacak kaynağın 10 katı ile sınırlandırıldı. Bakiye tutarının hesaplanmasında, döviz krediler için verilen kefaletlere KGF tarafınca onay verildiği tarihteki kurlar esas alınacak.

Bu değişiklik öncesinde, yönetmeliğin KGF tarafından verilebilecek kefaletlerin toplam bakiye tutarları, 4749 sayılı kanuna direkt endekslenmiyordu. Yönetmeliğin 4.Maddesinin 2. Fıkrasının b bendinde, KGF kefaletlerinin toplam bakiye tutarının 500 milyar lirayı, Hazine’den KGF’ye aktarılacak tutarın ise 50 milyar lirayı aşmaması öngörülüyordu. Yeni düzenlemeyle beraber yönetmeliğin 4.Maddesindeki limit içeren rakamlar çıkarılmış oldu. Kredi hacmi yılbaşından bu yana 64 milyar lira arttı Kefalet limiti 1 trilyon liraya çıkarılan KGF’nin kefaletiyle yılbaşından bu yana kullandırılan kredi kütlesi 64 milyar lira arttı.

2021 yılı sonu itibarıyla 623 milyar lira düzeyinde olan kredi kütlesi, ilk çeyreğin sonunda 649 milyar liraya yükseldi. Kredi kütlesi, Nisan nihayetinde 670 milyar, Mayıs’ta 677 milyar, Haziran’da 683 milyar, Temmuz’da 686 milyar olurken, 29 Temmuz-5 Ağustos arasındaki iki haftalık dönemde ise 1 milyar lira daha artarak 687 milyar liraya terfi etti. Öte taraftan 2020 yılında 300 milyar liraya kadar yaklaşan risk bakiyesi ise 2022’ye 176 milyar lira ile başladı. Mayıs sonucunda 195 milyar lira olan risk bakiyesi, 5 Ağustos itibarıyla 189 milyar liraya geriledi.

 

 

 

finansgundem.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın