Kredilerdeki durma ve satın alma gücü konut satışlarını etkiliyor!: 2022

Merhaba, 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriye gore, 2022’nin ağustos ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 12,7 azalışla 123 bin 491 mesken satışı gerçekleşti. Konut satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 17,7 artışla 943 bin 791 olarak gerçekleşti.

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, TÜİK verilerine ait değerlendirmelerde bulundu;

Bayram tatili nedeniyle temmuz ayına nazaran bir yükseliş olsa da geçen senenin ağustos ayına nazaran yüzde 12,7’lik bir düşüş var. Biz bunu üretim tarafınca da teyit ediyoruz. Kredilerdeki durma ve satın alma gücü esas nedenler olarak duruyor.

Kredili satışlarda düşüş sürüyor

Konut kredisiyle yapılan satışlardaki düşük seviye ağustos ayında da devam etti. Geçen ay, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bundan önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 19 azalarak 22 bin 168 oldu. Kredili mesken satışları temmuz ayında yüzde 6,8 düşüşle toplam satış arasında yüzde 20,4 paya haiz olmuştu.

İpotekli satışların toplam içindeki oranı yüzde 18 oldu. Bu son dönemin en düşük rakamı, konut kredisi kıtlığını teyit ediyor. Konut kredilerinin toplam krediler içindeki oranı 2010 senesinde yüzde 11 iken, 2018 yılında yüzde 9’lara düştü ve son 4 yılda da hızla düşerek mesken kredi payı yüzde 5’e geriledi. Bu tablo üretimi de etkiliyor. BDDK’nın mesken kredisi kısıtlama önlemlerinin kredili konut satışlarını gerileteceği yönündeki öngörümüzün ağustosta gerçekleştiğini görüyoruz. Özellikle İstanbul’da olduğunu tahmin ettiğimiz bu düşüşün önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz. Zira mevcut düzenlemeyle İstanbul’da krediyle konut almanın çok zorlaştığını her fırsatta dile getiriyoruz.

Satışların yavaşlaması üretimi yavaşlatıyor

Yabancıya satışlarda konut edinerek vatandaşlık tecrübe sınırının artırılmasının peşinden azalma görünüyor. Konut tarafında mevcudiyet edinme eğilimi nedeniyle istek yönlü olarak hep müspet görüşler bildirmiştik. Ancak, fiyatların geldiği düzen itibariyle satın alma gücünün artık zorlanmaya başladığını görüyoruz. Bu da satışları yavaşlatıyor, satışların yavaşlaması ise üretimi yavaşlatıyor. Ancak, yeni arzın sınırı olan kalacak olması sebebiyle de fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskının devam edeceğini düşünüyoruz.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın