Kreş tutarları uçtu, aileler ücretleri karşılamakta zorlanıyor: 2022

Merhaba, 

Türkiye genelinde resmi ve hususi, toplam 30 bin 978 okul öncesi eğitim veren kuruluş var. Bu kurumların talebe kapasitesi ise toplam 1 milyon 226 bin civarında. Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı istatistiklere bakılırsa 2020-2021 tahsil tedris senesinde MEB’e bağlı 161 resmi kreşte yalnızca 8 bin 704 talebe tahsil görmüş oldu. MEB dışındaki kurumlara bağlı olan 2 bin 338 resmi kreşteki toplam öğrenci sayısı ise 53 bin 804.

Resmî kurumlara bağlı kreşlerdeki öğrenci sayısının toplamı ise ancak 63 bine yaklaşıyor. Kamu kreşi sayısı ve imkanları çalışan aileler açısından yeterli değilken özel kreşlerin fiyatları ise devasa yükseklikte.  Yalnızca 150’nin üzerinde kadın çalıştıran işyerlerinin kreş açma zorunluluğu var.

Evrensel’de yer edinen habere bakılırsa, kreş ücretini karşılamakta zorlandıklarını söyleyen Serap Yurtman ve Büşra Yılmaz da şunları söylemiş oldu:

“Kreş ücretini karşılamakta zorlanıyoruz. Nitelikli ve iyi bir kreşe göndermek istiyorsanız çocuğunuzu, fiyatlar devasa yükseklikte. Çocuklarımız özel bir kreşe gittiler zira kamu veya belediyenin kreşleri, anaokulları yarım gün oluyor. Bu saatler çalışan anne babaya uymuyor. Gerekli eğitim, ilgi alaka olmadığı için de yollamak istemiyor aileler. Kamu kreşleri beslenme açısından bile yeterli değil. Özel kreşler de bunu bildiği için sıhhatli beslenme, kalifiye eğitim, branş dersler üzerinden tutarları gittikçe artıyor. Çalıştığımız işyerinin kreşi yok. Eve yakın bir kreş olması için extra uğraştık. Parasını verebildikten sonra iyi bir kreş bulunuyor.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın