Kripto Para: 2022

Merhaba, 

Kripto Para

Kripto paralar çağımızın yeni oyuncağı mı yoksa geleceğe oluşturulan kapı mı? Bu başlık altında kripto varlıkların ne olduğuna dair kısa başlıklar altında açıklamalar yapılarak okuyucunun kripto paralara ait fikir edinmesi sağlanacaktır.

Kripto Para Nedir?

Öncelikle kripto para kullanması yanlıştır. Kriptoların para olması için hem mübadele aracı bununla beraber değer gizleme aracı olması gerekmektedir. Kriptolar şu anda servet kıymet saklama aracı iken mübadele aracı olma özelliğini sağlayamamıştır. Kısaca Bitcoin’i yatırım aracı gibi kullanabilirsiniz ama bitcoinle gidip her yerde alışveriş yapamazsınız. Bu nedenle Kripto para yerine kripto varlık kavramı daha uygundur.

Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir

Token ile Coin’in Farkı Nedir?

Her blockchain kendine has bir varlığa(paraya) sahiptir. Örnek vermek gerekirse ethereum ağı için ether, avalanche ağı için AVAX. Bunlar o ağların coinleridir.Fakat bu ağlarda çıkarılan öteki varlıklar(paralar..Vb) tokendır. Aşağıdaki varlıklar(paralar), Ethereum ağındaki en popüler tokenlardır.

Kripto Para

Kripto Para

Kripto Para Borsası

Kripto para borsaları merkezi olan ve merkezi olmayan olarak 2’ye ayrılır. Merkezi olanlara örnek Binance ike merkezi olamayanlara misal Uniswaptır. Merkezi borsalar, KYC  ve gerisinde bir firma olması sebebiyle çoğu şahıs tarafınca tercih edilmektedir. Az bilinen merkezi olmayan borsalar da ise arkada bir şirket yoktur. Sistem tamamiyle bir sözleşme üstünden yürütülür. Burada muamele yapan kişilerin en azından cüzdan kullanmasını bilmesi önemlidir.

Kripto Para Borsası

Kripto Para Borsası

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasası merkezi sistemlerde order book(buyruk defteri) temelinde merkezi olmayanlarda ise genel olarak AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) temelinde işler.

Türkçe karşılığı emir defteri yada buyruk tahtasıdır. Alım satıma konu olan finansal varlıkların fiyat oluşumu bu buyruk defterleri üstünden gerçekleştirilir. Bu defterin bir tarafınca satıcılar satmak istedikleri fiyattan diğer tarafında ise alıcılar almak istedikleri fiyat üzerinden sıralanır. Aşağıdaki örnekte görüldüğü suretiyle alıcı ve satıcının buluşmuş olduğu noktada (örnekte 11224.9 dolar) ilgili mevcudiyet için fiyat oluşur. Aşağıdaki örnekte kırmızı renk SATICILAR ‘ı yeşil renk ise ALICILAR’ı temsil etmektedir.

Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

Automated Market Maker (Otomatik Piyasa Yapıcı), merkezi olmayan borsaların(DEX) emek verme prensibine verilen genel addır. Bu piyasalarda her token/coin çiftlerinin oluşturduğu havuzlarda muamele yapılmaktadır.

Her token(coin) çiftinin bir havuzu vardır.

Mesela, BTC-ETHER havuzu, AVAX-ETH havuzu

Çiftler arasındaki parite(değişiklik oranı) burada AMM mantığı ile hesaplanır.

Aşağıda uniswap v3 havuzları görülmektedir.

Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasasında Göstergeler Nelerdir

1- İlgili token yada coin’e ilişkin on chain datalar izlenir

2- Makro değişkenler takip edilir

3- Merkezi borsalardaki alım satımlar izlenir.

4- Teknik analiz yapılır.

Kripto Para Piyasasında Göstergeler Nelerdir

Kripto Para Piyasasında Göstergeler Nelerdir

Kripto Para Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Araştırmadan mutlaka kripto para almayın. Twitter üzerinde tartışmaları takip edin. Influencer’ın roket atmasıyla gaza gelmeyin.

Doç.Dr.VeriDelisi

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın