Kudret Ayyıldır / Ons Altın Çırpındıkça Batıyor: 2022

Merhaba, 

Ons Altın Çırpındıkça Batıyor / Kudret AYYILDIR

Dünyanın en önemli sorunu Enflasyon. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları enflasyon ile mücadele konusunda sıkı para politikası mesajları ve ürem aksiyonları ile sürece müdahale etmeye iş koşturmacasındadır. Pandemi ile başlamış olan ve Rusya – Ukrayna jeopolitik risk teması ile bozulan ekonomik aktivite çözümlemeleri sürecinde getiri arayışında olan yerli ve yabancı yatırımcılar portföylerinde Altın bulundurmaya devam etti. Ancak agresif ürem politikası mesajları ve aksiyonları global tarafta Altın fiyatları üzerinde önemli bir baskı oluşturdu. Özellikle 1800 dolar seviyesi altına sarkması, kıymetli madene olan inancın zayıflamasını sağladı ve bu süreçte tabiri caizse bataklığa düşen birisinin çırpındıkça battığı bir profilde hareketler izledi.

Yurtiçi yatırımcılar bu noktada avantajlı konumunu sürdürdü. Çünkü Ons Altın’daki düşüşe karşın Dolar TL tarafındaki yükseliş yurtiçi tercihinde Gram Altın’ın emin liman olarak kalmasına imkan tanıdı.

Ons Altın ilk çeyreğin nihayetinde tarihi zirve 2070 dolar seviyesine ulaşsa da makro temellerle oluşturduğu baskı ile yeni bir döneme girmek suretiyle. Yılın başından itibaren ortalama yüzde 10 değer kaybı seyrettiğimiz kıymetli maden yılın son çeyreğinde mevcut baskısına devam etme ihtimali ile karşı karşıya.

Video çözümleme çalışmamızı işte zira detaylı bir biçimde sizlere sunuyoruz.

İlk kısımda Altın dinamikleri üzerinde etkili olan ekonomik göstergeler ve korelasyonların yeni dönemde nasıl bir imaj sunmuş olacağı, ikinci bölümde ise fiyatlama tarafında hangi seviyelerin kısa, orta ve uzun vadeli olarak yol haritası oluşturabilmek adına dikkatle takip edilmesi gerektiği hususlarını görebileceksiniz.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın