Küresel yavaşlama korkuları, yaşam maliyeti sorunları arttıkça derinleşiyor: 2022

Merhaba, 

PMI’lar küresel ekonominin ciddi yavaşlamaya doğru gittiğine işaret ediyor. Amerika ticari faaliyeti 2 sene arasında ilk daralmayı gördü. Euro Bölgesi’ndeki ticari faaliyetler temmuz ayında daralıyor. Çin kilitlenmeleri, Ukrayna krizi tedarik zincirlerini daha da bozuyor

Açıklanan son PMI verilerine bakılırsa, küresel ekonominin ciddi bir yavaşlamaya girme olasılığı giderek artıyor. Yüksek enflasyonun merkez bankalarını büyümeyi desteklemek için pandemi esnasında benimsenen ultra gevşek para politikasını agresif bir şekilde tersine çevirmeye teşvik etmesi benzer biçimde.

PMI verilerine göre, dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika’deki ticari faaliyetler bu ay yaklaşık iki yıldır ilk kere daraldı, Euro Bölgesi’ndeki etkinlik bir yıldan uzun bir süredir ilk kez geri çekildi ve İngiltere’deki büyüme 17 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Küresel ekonomi için bir başka uğursuz işaret de, Japonya hükümetinin iç gelişme tahminini keskin bir şekilde düşürmesi beklentisi.

Bu arada, Çin’in sıkı COVID-19 kilitlenmeleri ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, pandemiden henüz iyileşmemiş olan küresel tedarik zincirlerine daha da zarar verdi.

S&P Global Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Amerika Bileşik PMI Çıktı Endeksi’nin ön veya “flaş” olarak Haziran ayındaki 52,3’lük son okumadan bu ay beklenenden oldukça daha fazla düşerek 47,5’e düştüğünü söyledi. Bu, üst üste dördüncü aylık düşüştü ve imalattaki ılımlı büyümeyi dengeleyecek şekilde daralan hizmetler sektöründeki zayıflıktan kaynaklandı.

Ticari faaliyetlerin daraldığını gösteren 50’nin altında bir okuma, ABD ekonomisinin COVID-19 pandemisinin başlangıcındaki 2020’nin başlarındaki gerilemeden keskin bir şekilde toparlandıktan sonrasında bir durgunluğa geri dönerek dönmediği veya böylesi bir durgunluğun yakın olup olmadığı mevzusundaki sesli tartışmayı besleyecek.

S&P Global Ekonomisti Chris Williamson yapmış olduğu açıklamada, “Temmuz ayına ait ön PMI verileri ekonomide endişe verici bir bozulmaya işaret ediyor” dedi. “Pandemi sebebiyle kilitlenme ayları hariç, üretim, küresel finansal krizin ortasında 2009’dan beri görülmemiş bir oranda düşüyor.”

Bir ankete nazaran, Euro Bölgesi’nde, imalatta hızlanan gerileme ve gelişen maliyetlerin tüketicileri masrafları kısmaya itmesi nedeniyle hizmet sektörü büyümesinin hemen hemen durması sebebiyle ticari faaliyetler bu ay beklenmedik bir biçimde daraldı.

S&P Global’in genel ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak görülen Euro Bölgesi için flaş Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziran ayındaki 52,0’dan Temmuz ayında 49,4’e gerileyerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye indi. Reuters’in 51,0’le daha sade bir düşüş öngören anketindeki bütün tahminlerin oldukca altındaydı.

Avrupa Merkez Bankası, 71 büyük firmanın katılmış olduğu bir ankete dayanarak, Euro Bölgesi’ndeki işletmelerin, genel büyüme görünümü giderek bulanıklaşırken bile, artan enflasyon baskılarını ve ücret artışındaki hızlanmayı bildirmeye devam ettiğini söyledi.

Resmi veriler, döviz donanmasındaki enflasyonun geçen ay %8,6 bulunduğunu ve perşembe günü ECB’nin ürem oranlarını beklenenden daha fazla artırdığını ve yüksek enflasyonla ilgili endişelerin artık büyüme endişelerini gölgede bıraktığını doğruladı.

40 yılın en yüksek enflasyonuyla savaşım eden Amerika Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapması planlanıyor.

Reuters anketi, gelecek yıl boyunca Amerika’de bir resesyon olasılığını %40 ve iki yıl içinde tahakkuk olasılığını %50 olan medyan tahminler verdi. Ki bu sayılar haziran ayında meydana getirilen bundan önceki tahminlere gore yükselmeye işaret ediyor.

Çin ve Japonya, para politikasını gevşek tutarak istisnalar olmaya devam ediyor, bu da ekonomilerinin – dünyanın ikinci ve üçüncü en büyüğü – dünyanın öteki bölgelerindeki zayıflıkları telafi edecek güçten mahrum olduklarının bir işareti.

ÇİN’DE YAVAŞLAMA

Küresel yavaşlama endişeleri, Japonya ve Avustralya’da yapınak faaliyeti büyümesinin yavaşlamasıyla Asya’nın toparlanma beklentilerine gölge düşürüyor ve siyaset yapıcılar üzerinde ekonomilerini desteklemeleri için baskı yapıyor.

Japonya’nın PMI anketi imalat faaliyeti temmuz ayında 10 ayın en yavaş hızında büyüdü, ve pandemiden yaraları sarsmaya çalışan bir iktisat için fena bir işaret verdi.

Capital Economics kıdemli Japonya ekonomisti Marcel Thieliant, Japonya PMI ile alakalı olarak, “Temmuz ayındaki PMI’lar, istek zayıfladıkça imalat sektörünün yavaşladığını gösterirken, en son COVID-19 dalgası da hizmet sektörünü vurmaya başlıyor” dedi.

Avustralya’da fabrika faaliyeti de yavaşladı ve endeks haziran ayında 56,2’den Temmuz ayında 55,7’ye düştü.

Çin’in ekonomik büyümesi ikinci çeyrekte keskin bir biçimde yavaşladı, yaygın COVID kilitlenmelerinin ağırlığı ve gelecek aylarda kararan küresel görünümden kaynaklanan kalıcı baskıya işaret etti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlama ve agresif merkez bankası sıkılaştırmasının yansımaları, Asya Kalkınma Bankası’nı perşembe günü bölge için büyüme tahminini düşürmeye zorladı.

Reuters

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın