Lagarde’den Erdoğan’a ürem yalanlaması…: 2022

Merhaba, 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, piyasadaki fazla nakdin geri çekilmesine yönelik görüşmeler sürerken, faiz artırımının avro bölgesindeki kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek için en müsait vasıta bulunduğunu belirtti.

Dünyanın geri kalanı ürem artırırken Türkiye Merkez Bankası son iki ayda 200 baz puan puan faiz indirimine gitti ve politika faizi yüzde 12’ye çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ürem için “Son (görüşmede) Para Piyasası Kurulu yüzde 12’ye indirdi. Temennim odur ki bundan sonraki toplantısında bunu birazcık daha indirmek suretiyle hepimiz sene sonuna kadar faizimizi tek haneli rakama indirmeliyiz” demiş ve “Bundan sonra yukarı çıkma yok, daha aşağı inecek ve daha aşağı inmek üzere de bu enflasyonu aşağı indirecek” mesajını vermişti.

Ancak uzmanlar ve öteki ülkelerin iktisat yöneticileri değişik düşünüyor.

Washington’daki bir etkinlikte konuşan ECB Başkanı Lagarde, “Geleneksel ürem payı… Mevcut koşullarda en müessir, en uygun ve esasında para politikası araçlarımız arasından seçim yaparken kullandığımız en iyi çalışan seçenek” dedi.

 

diken

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın