MB’ye ‘başkan yetiştiren’ Yeni Şafak şimdi de Fed’e akıl verdi: 2022

Merhaba, 

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, faiz artışlarıyla kendi para birimi doları güçlendiren Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) hamleleriyle alakalı “ABD bu dolar yükünü taşıyamaz” manşetini attı.

Salgının neden olduğu ekonomik şokun peşinden ülkeler toparlanmalarını sürdürürken, yüksek enflasyon, dünya ekonomilerin en önemli mevzu başlıklarından biri halini aldı.

Enerjiden gıdaya fiyat artışları son dönemde hız kazanırken, gelişmiş birçok ülkede tüketicilerin ömür maliyetini kayda kıymet oranda artıran fiyatlardaki yükselişler, siyaset yapıcılar üzerindeki baskıyı da artırıyor.

Böylesine bir durumda ülkeler, ürem artışlarıyla sıkılaşmaya gidiyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de de ürem artıran ülkelerden.

Fed, martta 25 baz puanla 2018’den bu yana ilk kere ürem artırma sonucu almıştı. Mayıs toplantısında 50 baz puanla 2000’den bu yana en hızlı faiz artışı kaydedildi. Bunu haziran, temmuz ve eylüldeki 75 baz puanlık artışlar izledi. Artışlar, doların öteki ülkelerin para birimleri karşısında güçlenmesini sağladı.

Türkiye’yse bütün dünyanın aksine ürem indiriyor. Faiz artışları TL’deki kıymet kaybı üstün dereceli kırdı.

Cumhurbaşkanı, faiz indirimleriyle ilgili ”Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” sözünü tekrarlamayı seviyor. Ancak ürem indirimlerinin başladığı Eylül 2021’de enflasyon payı 19,58’di. Bir yıl sonraysa enflasyon yüzde 83’ü aşmış durumda.

Türkiye’nin arasında bulunduğu durumu unutan Yeni Şafak, ABD’nin faiz artışlarıyla güçlenen doların yükünü taşıyamayacağını iddia etti.

Gazete, eski Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Yeni Şafak yazarı Şahap Kavcıoğlu’nun atandığı gece öncesi ”Bu operasyonu kim adına çektiniz” başlığını atmıştı. Yeni Şafak bu sefer hedef yükselterek Fed’in hamleleriyle alakalı ”Sürdürülebilir bulunmayan güçlü dolar politikasının ABD ekonomisine faturası ağır olabilir” yorumunu yaptı.

Yaklaşık üç yıl Yeni Şafak’ta köşe sahibi olan Kavcıoğlu, yazılarında yüksek faizin enflasyona yol açtığını, zira düşürülmesi icap ettiğini savunuyordu.

Kavcıoğlu, göreve gelmeden bir ay önce gösterilen ‘Enflasyon, ürem ve döviz kuru’ başlıklı yazısında “Dünyada negatif faiz söz mevzusu iken bu ülkenin önemli ekonomi yazarlarının, bankacılarının, iş kuruluşu temsilcilerinin yüksek faizde istikrar aramaları harbiden üzücü bir durum” demiş ve şöyleki devam etmişti: “…Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın yüksek faiz politikasında ısrar etmemesi gerekir. Dünyada faizler sıfıra yakınken bizde faiz artışına gitmek ekonomik sorunları çözmeyecektir. Aksine, ilerleyen dönemlerde sorunları daha da derinleştirecektir. Çünkü, faiz artışları dolaylı olarak enflasyonun artmasına yol açacaktır.”

Ancak Kavcıoğlu göreve vardığında yüzde 16 seviyesinde olan enflasyon şu an yüzde 83’ü aştı.

Diken

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın