Merkez Bankası ürem kararını deklare etti!: 2022

Merhaba, 

Merkez Bankası faizi 150 baz puan daha düşürerek yüzde 10,5’e indirdi. Cumhurbaşkanı, yüzde 83’ü aşan resmi enflasyona karşın yıl sonuna kadar faizin tek haneye indirilmesi talimatı vermişti.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 10,5’e indirdi.

Kararın peşinden yapılan PPK açıklamasında “Kurul, siyaset faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Kurul, takip eden görüşmede da benzer bir adım atıldıktan sonrasında faiz tenzilat döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” denildi ve kasım toplantısında da indirim sonucu aldıktan sonrasında faizde frene basma mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen ayki ürem indirimi kararının ardından yapmış olduğu açıklamada “Yıl nihayetinde temennim tek hanelere indirmeliyiz” demişti.

Erdoğan’ın açıklaması nedeniyle piyasa beklentisi de yüksek enflasyona rağmen bugünkü toplantıda ürem indirimlerinin devam edeceği yönündeydi. Piyasa beklentisi 100 baz puanlık tenzilat olacağı yönündeydi.

TCMB son bir yılda politika faizini yüzde 19’dan yüzde 11’e indirirken, resmi tüketici enflasyonu yüzde 19’dan yüzde 83’e yükseldi. Bu dönemde dolar/TL de 8,30’dan 18,60’a yükseldi.

PPK açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde tutumsal etkinlik üzerindeki zayıflatıcı tesiri artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ait küresel gelişme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır.

Türkiye’nin geliştirdiği stratejik özellikte çözüm araçları yardımıyla temel gıda başta olmak suretiyle bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının negatif tesirleri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte müstahsil ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üstündeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla beraber, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji tutarları ve arz-istek uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafınca geliştirilen yeni destekleyici tatbik ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

2022’nin ilk yarısında güçlü bir gelişme gerçekleşmiştir. Yılın ikinci yarısına dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmektedir. Bununla beraber, imalat endüstri üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan tesirleri yakından takip edilmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere nazaran daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üstündeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına müsait şekilde iktisadi etkinlik ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde oluşturulan siyaset-kredi faizi makasının duyuru edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği balans yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açmış olduğu enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı tesirleri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının tesirleri, küresel enerji, besin ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu kuvvetli negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Azalan dış talebin toplam istek koşulları ve üretim üstündeki etkileri yakından izlenmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dönemde endüstri üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması tehlikeli sonuç önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonrasında faiz tenzilat döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin bütün siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi revizyon süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, güvence ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yöntemiyle makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sıhhatli ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için müsait zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını saydam, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın