Merkez Bankasından bankalara döviz saati “uyarısı”, gerekirse önlem alma “hatırlatması”: 2022

Merhaba, 

Merkez Bankası (TCMB) bankalardan döviz işlemlerini piyasa saatlerine çekmesine ilişkin mayıs ayında yapmış olduğu sözlü yönlendirmeyi bugün yazılı uyarıya dönüştürdü.

TCMB’den bankalara iletilen ve Reuters tarafınca görülen bugün tarihindeki yazıda, “Son dönemde yurtiçi bankalarımızın özellikle geç saatlerde yurtdışı yerleşik bankalar ile döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği görülmüştür. Bu konuda ihtiyaç duyulan hassasiyetin gösterilmesi, bankamız politikalarının etkinliği ve finansal sistemin sağlıklı işleyişi açısından ehemmiyet arz etmekte olup, Bankalarımızın lüzumlu tedbiri almaları beklenmektedir” denildi.

TCMB yazısında bu konuda lüzumlu adımların bankalar tarafınca alınmaması halinde TCMB tarafınca önlem alınacağı belirtildi.

Ayrıca TCMB’nin metninde bankaların yurtdışı yerleşiklere spekülatif amaçlı işlemlere dayanak teşkil edecek yüksek montanlı TL gönderilmiş olduğu ve bu tutarların dövize dönüştürüldüğüne dikkat çekildi. TCMB bankalardan müşterilerine bu işlemleri yurtiçi piyasalarda yapmalarının mümkün bulunduğunun bildirilmesini ve önerilmesini istedi.

TCMB yazısında her iki konuda da lüzumlu adımların bankalar tarafından atılması istendi ve alakalı konuların devam etmesi durumunda TCMB tarafınca “gerekli tedbirler alınacaktır” denildi.

TCMB son dönemde ilkin sözlü, sonra bugünkü benzer biçimde yazılı olarak bankalardan ‘ne istediğini’ iletiyor. Sözlü ve yazılı olarak belirtilen konularda uyarıya rağmen bir büyüme olmaz ise bu uyarıları tahvil karşılığı ayırılması benzer biçimde adımlar takip edebiliyor.

“Bankalar TL krediyle YP kredi kapatılmasından kaçınmalı”

TCMB bu hafta bankalara TCMB 25 Ekim tarihli ayrı bir yazısında ise son dönemde firmaların TL cinsel kredi ile yabancı para cinsi kredilerini erken kapatıldığına dikkat çekti ve konuda da önlem alınması gerektiği konusunda uyardı.

TCMB yazısında, “Bankamız politikalarının etkinliği ve finansal sistemin sağlıklı işleyişi açısından TL kredi kullandırılarak YP eşeysel kredilerin kapatılmasına yönelik özendirici uygulamalardan hassasiyetle kaçınılması ve bu mevzuda azami özenin gösterilerek banka uygulamaları açısından lüzumlu tedbirlerin katılımı beklenmektedir” denildi.

TCMB ilgili işlemlerin aynı banka yada farklı banka tarafından kullandırılan TL kredilerle artarak gerçekleştirildiğini de belirterek laf konusu işleyişin devamı niteliğinde “gerekli tedbirlerin alınacağı”nı bankalara iletti.

Dünya, Reuters

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın