Michael Kramer/Investing:  Amerika’de 2 Yıllık Tahvil Faizinin Yaptığı Çıkışla Birlikte Hisseler Düşebilir: 2022

Merhaba, 

 

ABD 2 yıllık tahvil faizi FOMC toplantısının arkasından %4’ün üstüne çıktı

2 yıllık ürem şimdi %4,5 civarına doğru ilerliyor olabilir

Bu konum borsada büyük bir oynaklığa yol açacaktır

ABD 2 yıllık Hazine tahvil faizleri, 21 Eylül’deki FOMC toplantısının peşinden %4’ün üzerine çıktı ve bu vaziyet hemen hemen sona ermemiş olabilir. FOMC toplantısı birçok ayrıntıyı ortaya koydu ve 2022’nin geri kalanı ile 2023 için para politikasına yönelik potansiyel bir yol belirledi. Çizgi beklenenden daha şahindi ve 2 senelik ürem oranının yakında %4,5 seviyesini aşmasının önü açıldı.

 

Faiz şu anda sadece Aralık 2023 Fed Funds Futures kontratını soruşturma oyunu oynuyor. Ağustos ayının başından bu yana, ürem yaklaşık 20 baz puan daha düşük olarak Aralık kontratıyla nerede ise aynı ölçüde hareket ediyor.

 

Eğer piyasa FOMC Ekonomik Tahminler Özeti’ne ve faizlerin gecelik Federal Fon faizinde %4,6’ya doğru gittiğine inanıyorsa, Aralık kontratlarının da vakit arasında %4,6 seviyesine yükselmesi gerekecektir. İki senelik faiz ve Aralık kontratları arasındaki mevcut farka dayanarak, nispet da %4,4 ila %4,5’e yaklaşmalıdır.

 

Teknik Kırılma

Teknik grafik de 2 yıllığın %4,15 civarındaki mevcut seviyelerinden daha da yukarı çıkabileceğini gösteriyor. Sadece bir teknik mukavemet seviyesi %4,25 civarında var ve 2 yıllık ortalama %4,65’e ulaşana kadar başka naturel bir mukavemet yok. Bu geniş direnç aralığının sebebi, 2007 yılında piyasanın artan resesyon riskini fiyatlamaya başlamasıyla oranların hızlı bir halde düşmesiydi.

 

Oynaklık Artışı

Kredi farkları genişledikçe, eğrinin ön ucunda yükselen ürem oranları genel hatlarıyla hisse senetleri için fena olacaktır. IShares 1-3 Year Treasury Bond ETF (NASDAQ:SHY) ve iShares iBoxx High Yield Corp Bond ETF (NYSE:HYG) arasındaki nispet, Markit CDX Yüksek getiri farkını yansılamak ediyor. Bu nispet VIX ile karşılaştırıldığında, bu yüksek getiri farkları yükseldiğinde VIX’in yükseldiğini ve borsa oynaklığının arttığını göstermektedir.

 

Tabii ki, yüksek oynaklık genel olarak hisseler için veya yüksek betalı isimler için iyi değildir. Ne yazık ki, bunlar birçok yatırımcının salgın dönemindeki favori isimleri benzer biçimde, bir çok şeklinde zaten büyük darbe almış adlar olabilir.

 

Bu hisse senetlerinin birçoğu, bugünkü değerlemeleri ortalama bir sene öncesine bakılırsa daha mantıklı olsa bile, şimdiden keskin düşüş yaşamış durumda. Piyasa yakın vadede oynaklıkta bir artış görmeye başlarsa, bu hisseler bu artışı hissedecektir.

 

Önümüzdeki birkaç hafta süresince, 2 yıllık faiz oranının fazlaca daha yüksek olması muhtemel görünüyor. Bu oranlar yükselmeye devam ettikçe, artan oynaklık ve düşük fiyatlar benzer biçimde hisse senetlerine yayılması da olası.

 

Alıntıdır, analizin tüm bunlar için tıklayın

 

ANALİZ: Dünya borsaları korkudan titriyor, ayı pazarı başladı

 

Zeynel Balcı:  Fed altının parıltısını aldı, yatırım yapılır mı?

 

Borsaya manipülasyonla ilgili yeni düzen geliyor!

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın