Mısır’dan izahat: Türkiye’yle normalleşme görüşmelerini durdurduk: 2022

Merhaba, 

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı antak kalma nedeniyle ülkesinin Türkiye’yle temaslara son verdiğini duyurdu.

Türkiye ile Libya arasında 3 Ekim’de imzalanan hidrokarbon anlaşmasıyla ilgili Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü’den izahat geldi. Daha önce Trablus hükümetinin bu şekilde bir anlaşmayı imzalama yetkisi bulunmadığını söyleyen Şükrü, Libya politikaları nedeniyle ülkesinin Türkiye’yle temaslara son verdiğini açıkladı.

Türkiye ve Libya arasında bu ay başlangıcında imzalanan hidrokarbon alanındaki mutabakat muhtırasının peşinden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Kahire’ye gitmiş ve ortak açıklamayla anlaşmaya reaksiyon gösterilmişti.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Ekim’deki Libya ziyaretinde iki ülke arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını duyurmuştu. Yunanistan ve Fransa’nın Türkiye ile daha önce imzalanan deniz yetki alanları mutabakat muhtırasına yönelik itirazlarını değerlendiren Çavuşoğlu, “İmzaladığımız anlaşmalar iki hâkim devlet arasında Libya ve Türkiye arasında kazan-kazan anlayışıyla imzalanan anlaşmalardır. Dolayısıyla üçüncü ülkelerin, iki başat ülkenin imzaladığı anlaşmaya müdahale etme hakkı yoktur. Onların ne planladığı mühim değil” demişti.

Çavuşoğlu mutabakatla ilgili, “Biraz ilkin imzaladığımız hidrokarbon anlaşması hem karada hem denizde ve yetki alanlarımızda kazan-kazan anlayışıyla Türk ile Libya firmalarının beraber araştırma, sondaj gibi iş birliğine gitmesini hedefliyor” ifadelerini kullanmış, “Hem Türkiye aynı zamanda Libya böyle bir anlaşmayı imzaladığını BM’ye bildirmiştir. Biz kıta sahanlığımızın sınırlarını da BM’ye kaydettirdik. Şimdi Libya’nın yapması gereken de kendi kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarını belirleyerek onu da BM’ye kaydettirmesidir” demişti.

Duvar

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın