Moody’s Şekerbank’ın notlarını yükseltti: 2022

Merhaba, 

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Şekerbank’ın finansal performansındaki kayda kıymet gelişimi dayanak göstererek Banka’nın bütün uzun vadeli notlarını yükseltti; görünümünü ise sabit olarak yukarı yönlü revize etti.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, 14 Ekim 2022 tarihindeki açıklamasında; Şekerbank’ın, aktif kalitesi ve sürdürülebilir kârlılık başlıkları öncelikli olmak suretiyle son 3 yılda finansal performansında gösterdiği kayda kıymet gelişimi dayanak göstererek, Banka’nın bütün uzun vadeli notlarını yükseltti, görünümünü ise sabit olarak yukarı yönlü revize etti.

Şekerbank’ın 2019 yılında başlatmış olduğu, tüm süreçlerini ve teknolojik altyapısını yenilediği Transformasyon Programı kapsamında kredi portföy kalitesinde sağladığı mühim gelişim ile verimlilik yönünde attığı adımların finansal performansına yansıması not artışında etken oldu.

Buna bakılırsa; Şekerbank’ın Uzun Vadeli Mevduat Notu Caa2’den Caa1’e; Uzun Vadeli Ulusal Mevduat Notu B1.Tr’den Baa3.Tr’ye; Uzun Vadeli Karşı Taraf Risk Notu Caa1’den B3’e, Ulusal Uzun Vadeli Karşı Taraf Notu Baa3.Tr’den A3.Tr’ye, Kısa Vadeli Ulusal Karşı Taraf Notu TR-3’ten TR-2’ye yükseltildi. Kısa Vadeli Mevduat Notu ile Kısa Vadeli Karşı Taraf Riski Notu Not-Prime olarak teyit edilirken, Temel Kredi Değerlendirme Notu (Baseline Credit Assessment) caa2’den caa1’e, görünümü ise sabit olarak yukarı yönlü güncellendi. Böylelikle Moody’s, 16 Ağustos 2022 tarihinde Şekerbank’ın notlarını yükseltmek suretiyle başlattığı değerlendirme sürecini laf mevzusu not artışı ile sonuçlandırmış oldu.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın