Moody’s: Türkiye’de bütçe baskıları artacak: 2022

Merhaba, 

Moody’s, hükümetin hane halklarını yüksek enflasyonun etkilerinin tam olarak görülmesinden korumak için aldığı tedbirlerin artan maliyetinin gelecek aylarda bütçe üstünde baskıyı artıracağını savundu.

Moody’s, Türkiye ekonomisi için 17 Ağustos’ta yaptığı değerlendirmeye ilişik soru ve cevapları yayınladı.

Türkiye‘nin (B3-durağan), yüksek enerji ithalat faturası sebebiyle dış konumu üstünde yüksek baskılarla yüz yüze olduğunu belirten Moody’s Türk yetkililerin para birimini istikrara kavuşturmak ve döviz tamponlarını eski haline getirmek için giderek alışılmışın dışında önlemlere başvurduklarını belirterek, kötüleşen bir dış pozisyonun egemenin kredibilitesi üstündeki tesirleri ve yetkililerin siyaset yanıtı hakkında soruları yanıtladıklarını vurguladı.

“Küresel olarak finansal koşulların sıkılaştığı bir ortamda Türkiye risklere ne kadar açık ve hükümetin elinde bunlara yanıt vermek için ne var?
– İthalat maliyetlerinin artması, yüksek ve artan enflasyonun bir sonucu olarak 2022 yıhda lira sürekli baskı altında kaldı. Küresel olarak sıkılaşan mali koşullar, kurda istikrarı sağlama, döviz tamponlarını yine oluşturma ve enflasyonu aşağı getirme hedeflerinde başarılı olamayan bir dizi ortodoks olmayan politika tatbik eden Türk politika yapıcıar için zorlukları artırdı.

“Artan enerji tutarları ile beraber, Türkiye’nin cari hesabının görünümü nelerdir ve dış finansman seçenekleri iyi mi?”

-Enerji tutarları, bu sene Türkiye’nin dış pozisyonu üstündeki maddi baskıların ana nedenidir. Güvene hassas dış yeniden finansman ihtiyacı ortalama 128 milyar dolar (GSYİH’nın %17’si). Bankalar ve büyük şirketler – ana denizaşırı borçlular – vadesi gelen borçları çevirebildiler, merkez bankasının bu yüksek dış finansman ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamak için rezervlerini kullanacağını ve bunun döviz rezervlerini düşük tutmasını bekliyoruz.

“Moody’s’in küresel yavaşlama göz önüne alındığında Türkiye’de ekonomik büyüme beklentisi nedir?”

-İlk yarıda sağlam gelişme 2022’nin ikinci yarısında ve 2023’e doğru önemli bir yavaşlama izleyecek. Finansal koşulların küresel olarak sıkılaşması ve Türkiye’nin Avrupa’daki ana ihracat pazarlarının zorlanması nedeniyle mühim ölçüde daha zorlu olacak. Buna ek olarak, Türk makamları yakın zamanda kredi büyümesini dizginlemek için tedbirler açıkladılar.

2022 için reel GSYİH büyüme tahminimiz tam bir yüzde puanı artırarak %4,5’e yükseltti, ancak 2023 için tahminimizi, daha keskin bir yavaşlama riskinin mühim olduğuna inanarak yüzde 4,0’dan yüzde 2,0’a indirdik.

 

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın