Morgan Stanley ve Societe Generale’den yeni euro/dolar tahminleri: 2022

Merhaba, 

Euro/dolar kurunun 1 seviyesinin altına inmesinin peşinden piyasada gözler paritedeki düşüşün nereye kadar devam edeceğine kilitlendi. Küresel bankacılık devleri tahminlerini revize ederek sene sonuna kadar düşüşün hızlanabileceğini öngördü.

Dolarda kuvvetli seyrin sürmesi ve Avrupa’daki ekonomik risklerin artması sonucu Euro/Dolar paritesi dün 1’in altına düştü. Parite dün sabah saatlerinde 14 Temmuz’un arkasından ilk kez 0,999 ile 1 seviyesinin altını görmüş oldu.

Düşüşü bugün de devam eden kur yüzde 0,2’lik günlük kıymet kaybı ile 0,992 seviyesinden güne başladı. Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro son 20 yılın en düşük seviyelerinde hareket ederken doları başlıca para birimleri karşısında ölçen dolar endeksi yüzde 0,7 artarak 15 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Stratejistlere nazaran paritedeki bu düşüş, Euro için daha derin bir kaybın ancak başlangıcı. Bloomberg’in haberine nazaran, ABD merkezli bankacılık devi Morgan Stanley, Euro’nun bu çeyrekte 2000’lerin başından beri görülmeyen bir seviye olan 0,97 dolara düşebileceği tahmininde bulundu.

Japon Banka Nomura ise Euro’nun eylül ayı sonuna kadar 1 Euro’nun 0,975 dolar seviyesine düşebileceğini belirtti.  Banka, enerji arzı üzerindeki baskının sürdüğünü ve ödenti riskinin artırdığı belirterek “piyasa 0,95’i veya daha bir düşük seviyeyi arıyor olabilir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Fransız Banka Societe Generale’in döviz stratejisti Kit Juckes ise müşteriler için hazırladığı bir notta, “Yaz sonu kısmen doların yükselişe geçmesi ve kısmen de Avrupa ekonomisinin yüz yüze kalmış olduğu riskler nedeniyle Euro’nun yine baskı altında olduğunu görülüyor” dedi.

Fed’in beklenenden daha yüksek faiz artırabileceği ihtimalinin artması ve Avrupa’da Rusya ve kuraklık kaynaklı enerji krizinin sürmesi sebebiyle bölgede yükselen ekonomik riskler Euro/dolar paritesini baskıladı.

Enerji krizi ve tedarik zinciri problemleri gündemin odağındaki yerini korurken, Hollanda’da işlem gören eylül vadeli doğal gaz tutarları yükselemeye devam etti. Öte yandan dün Almanya Merkez Bankası ülke ekonomisinde bir resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10 ile çift haneye ulaşabileceğini bildirdi.

ilk olarak Fed’in sıkı para politikasını sürdürmesi neticesinde 14 Temmuz’da parite 20 sene sonrasında ilk defa 1’in altına inmişti. Sonrasında Fed’in verdiği yumuşama sinyalleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi Euro’nun yeniden dolar karşısında kıymet kazanmasını sağlamıştı.

Ancak Avrupa ekonomisinde artan riskler ve Fed’den gelen şahin sinyaller yine paritenin 1 seviyesine gelmesine niçin oldu.

Türkiye’nin ihracatındaki Euro ağırlığı sebebiyle bu para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesi Türkiye’nin parite kazancı elde edemeyeceği için kayıp yaşaması anlamına geliyor.

2021 sonuçlarına bakılırsa toplam 271 milyar dolarlık ithalatın yüzde 48’i euroyla, yüzde 45’i dolarla yapılmıştı. Aynı yılda meydana getirilen dış borç ödemesinin yüzde 60’a yakını dolarla, yüzde 30’a yakını euroyla ve kalanı öteki para birimleriyle yapılmıştı.

Ayrıca 2021 sonu itibarıyla 441 milyar dolar seviyesinde olan Türkiye’nin brüt dış borç stokunun yüzde 58,6’sı ABD doları, yüzde 30’u Euro cinsi yükümlülüklerden oluşuyor.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın