Mücevher sektörü ihracatta durmak bilmiyor!: 2022

Merhaba, 

2022 yılının ilk yedi ayında toplam 3 milyar 68 milyon 756 bin dolarlık mücevher ihracatı gerçekleştirildi.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafınca açıklanan ve dış tecim verileri baz alınarak hazırlanan sektör raporunu yayınladı. Mücevher sektörünün Temmuz ayında ihracatı 371 milyon dolara ulaştı. Geçen senenin aynı dönemine nazaran yakalanan ihracat artış oranı ise yüzde 4,5 oldu.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, mücevher sektörünün yarattığı katma değerin her geçen ay oldukca daha net bir biçimde ortaya çıktığını belirterek, değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü: ”Yedi aylık rakamlara baktığımızda, Türkiye’de ihracatta büyümesi en süratli sektörler arasında yer alan mücevher sektörünün büyüme ivmesini devam ettirdiğini görüyoruz. Küresel ekonomideki güçlük ve dalgalanmalara rağmen sektörümüz üretimin ve ihracatın artarak devam etmesi için yoğun mesai harcıyor. Yıl sonuna kadar daha güçlü sonuçlar alma hedefimize güvenli adımlarla ilerliyoruz ”

Temmuz ayında en çok ihracat Birleşik Arap Emirlikleri’ne 

Temmuz ayında en çok mücevher ihracatı meydana getirilen ülke Birleşik Arap Emirlikleri olurken, 72 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu ülkeyi 47 milyon dolarlık ihracatla ABD Birleşik Devletleri (Amerika), 42 milyon dolarlık ihracatla Hong Kong izledi. Dördüncü sırada 30 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 24 milyon dolarlık ihracatla Kırgızistan yer aldı.

Yılın ilk yedi aylık döneminde ise en yüksek ihracat yüzde 21,9’luk artış ve 553,6 milyon dolarla Amerika’ye yapılırken, onu yüzde 61,7’lik artış ve 545 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 41’lik artış ve 325 milyon dolarla Hong Kong takip etti. Dördüncü sırada 183 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 151 milyon dolarlık ihracatla İsrail yer aldı.

Türk mücevherine istek sürüyor

TİM’in mücevher sektöründe ürün bazında yaşanan ihracat değişimlerini yayınlayan verilerine bakılırsa; Temmuz ayında en çok ihracatı meydana getirilen ürün grubu, 303 milyon dolar ihracat meydana gelen ’altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ oldu. ‘işlenmemiş yada yarı işlenmiş altın‘ grubunda 28,6 milyon dolar, ‘pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı’ grubunda 13,5 milyar dolar, ‘gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ grubunda 8,2 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Yılın ilk yedi ayında ise ‘altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ ihracatında, önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 30 artış yakalandı ve 2 milyar 459 milyon dolar oldu. İkinci sırada, 234 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen ‘işlenmemiş yada yarı işlenmiş altın’ grubu yer aldı. ‘Pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı’ grubundaki mamüllerin ihracatı yüksek bir ivme yakalayarak, yüzde 80,7 artış ve 149 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada geldi. Dördüncü sırada ise yüzde 12,6’Iık artışla 85 milyon dolar ihracat ile ‘gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ yer aldı.

 

 

 

forek.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın