Murat Yetkin: Altılı Masa “Kazanacağız” diyor, sıra “Nasıl” sorusunda: 2022

Merhaba, 

Epey kargaşa ve bunalımlı geçen birkaç haftadan sonra Altılı Masa 2 Ekim’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde ikinci tur görüşmelere başladı. Toplantıya başlamadan altı partinin hesabından “Biz Kazanacağız” etiketiyle aynı video gösterildi. Toplantı ardından yapılan açıklamada, tahmin edilmiş olduğu şeklinde aday adı yoktu fakat talep eder “yol haritası”, ister “koalisyon protokolü” deyin “Kazanacağız” iddiasının “Nasıl?” sorusuna cevap aramaya başladıklarını söylüyorlar. Geç olsun, güç olmasın diyelim…

Muhtemel “Nasıl kazanacaksınız?” sorusuna verilen cevap “Ortak Çalışma Grubu” oluşturmak olmuş. Şu dokuz başlıkta çalışacaklarını duyurdular:

• Hukuk, hakkaniyet ve hüküm,
• Kamu yönetimi,
• Şeffaflık, denetim ve yolsuzlukla mücadele,
• Ekonomi, finans ve istihdam,
• Sektörel ve yöresel mevzular,
• Bilim ve teknoloji,
• Eğitim ve tedris,
• Sosyal politikalar,
• Dış siyaset, güvenlik, savunma.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” gibi temel ancak ülkenin ve halkın günlük sorunları ile alakalı karşılığı zayıf olan kapsayıcı çerçeve peşinden ikinci tura somut başlangıç yapıldığı söylenebilir. Böylelikle Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkaracağı talibi da bağlayacak bir program da amaçlanmış görünüyor.

Müstakbel adaya “Kazanacağız” programı

2 Ekim toplantısı bununla beraber Altılı Masa liderlerinin son haftalardaki dağınıklık ve patinaj görüntüsüne “Kazanacağız” inanç tazelemesiyle el koyma, iç tansiyonu yatıştırma, durumu toparlama girişimi olarak görülebilir.

Altılı Masa liderlerinin en azından bir temel konuda anlaştıkları görülüyor. Medyadaki bütün “Aday nerede?” sorularına rağmen “Önce program” diyorlar.

Burada hem CHP arasında bir kesimin “Bir an ilkin Kılıçdaroğlu” bununla birlikte İYİ Parti içinde bir kesimin (Meral Akşener gizli öznesiyle) “Bir an ilkin Mansur Yavaş” diye bastırmasına karşı, son olarak DEVA lideri Ali Babacan’ın “Kazandıktan sonrasında ne yapacağımızı kesinleştirelim” yaklaşımı kabul görmüşe benziyor.

Bu önemli, bundan dolayı aday talep eder Kılıçdaroğlu talep eder Yavaş, Ekrem İmamoğlu yahut başkası olsun bu programı ve programın bağlayıcılığını kabul etmiş sayılacak. Bu bir nevi “Yeni bir Erdoğan, yeni yalnız adam istemiyoruz” yaklaşımına da yanıt niteliği taşıyor. Aynı zamanda mevcut ve müstakbel adaylara da  “Desteğimizi almak istiyorsanız, şahsi oynamak yok” demek anlamına da geliyor.

 Altılı Masanın balans ve denetlemesi

Çünkü 2023 seçimlerinde de fazla değişeceği görülmeyen bu parçalı parlamento yapısında Anayasa’nın derhal değiştirilmesi kolay değil ve eğer muhalefetin talibi seçilecekse, Erdoğan’ın tek adam suçlamalarına yol açan yetkilerle görev yapacak.

Altılı Masa 2 Ekim toplantısında aslına bakarsak “Kazanacağız” iddiasını yerine getirip müstakbel iktidarını kurarsa, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemiyle alabildiğine zayıflatılmış balans ve denetleme mekanizmasını da kurmuş olacak. Gerçekleştirebilirlerse müspet bir hedef.

İşin başka boyutu da var.

Ortak Çalışma Grubu dokuz ana hedef altında dokuz komisyon kurulmuş olacak. Bu ana hedefler altında oldukca sayıda alt komisyon demek. Bunun bir anlamı da şayet iktidarı Erdoğan’dan almayı başarırlarsa müstakbel koalisyonun müstakbel kadrolarının da ısınma hareketlerine başlaması anlamına geliyor.

Ayrıca bu Çalışma Grubunun dokuz ana komisyondan oluşması, her partiden en az dokuz yetkilinin düzenli buluşması, hitabı da demek. Belki bu yolla Altılı masa partilerinde kendilerini öne çıkarmak isteyen bazıları birbirlerine toplumsal medya üstünden laf yetiştirmeyi bırakıp yüzlerine karşı ne diyeceklerse derler.

Yetkin Blog

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın