Murat Yetkin: Erdoğan’a rakip Kılıçdaroğlu şeklinde; iş, ilanına kaldı: 2022

Merhaba, 

Hem İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bununla beraber HDP’nin önceki eş-başkanı Selahattin Demirtaş’ın 13 Eylül beyanlarından 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkacak rakibin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söylemek olası.
Akşener Fox TV’de İlker Karagöz’ün “Aday masadan mı çıkacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Evet karar masadan çıkacak. (…) Hâlâ tek adaylığa gidilmesi icap ettiğini düşünüyorum.

• “Kazanacak bir aday. Parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayacak, devlet tecrübesi olan bir adayımız olacak. Millet ittifakının adayı olacak.
• “Adı geçen hiçbir adaya yönelik, Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak suretiyle, hiçbir adayla ilgili ön yargımız yoktur.”

Akşener “Ben aday değilim” diye tekrarladığı için geriye Kılıçdaroğlu haricinde iki isim kalıyor: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Kazanacak aday, kazanmayacak aday

Akşener’in “Kazanacak aday” vurgusunun, İYİ Partili Koray Aydın’ın çıkışından bu yana Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığı algısı var. Bunun üstünde bir de -yine İYİ Partiden- Akşener’in özür dileyerek geri aldırdığı “Alevi endişesi” çıkışı gelmişti. Bu bakışa gore Erdoğan yönetimine karşı olan muhalif seçmen, sırf Kılıçdaroğlu Alevi diye Erdoğan’ın devam etmesini isteyecekti.

İYİ Partililer, anketlere bakarak Yavaş’ı işaret etmesinde ülkücü-milliyetçi geçmişinin fakat ılımlı siyasetiyle derhal her kesimden o alma potansiyeli bulunmasının rolü var. Ama her kesimden alabilecek mi Yavaş? Örneğin 2023 seçimlerinde kilit rol oynayacak Kürt seçmenden? Yavaş’ın Van’da bir vatandaşın “Demirtaş’ın hapisten çıkmasını istiyoruz” sözüne “İnşallah” dediğini yalanlaması dönüm noktası oldu.

Cevabını Demirtaş’ın Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın sorularına verdiği yanıtlarda bulabiliyoruz. Demirtaş’ın şu cümlesinin muhatabı, direkt Yavaş:

• “Ülkenin sorunları hakkında hemen hemen tek kelime etmemiş kişilerin suskunluklarının birtakım anketlerde bir parça yüksek çıkması kimseyi yanıltmasın.

• “Ülkenin son aşama önemli sorunları ile alakalı konuşmaya başladıklarında, ki aday olurlarsa konuşmaları gerekecek, bazı anketlerde görülen bu yardımcı devam eder mi, güvenilir değilim.”

Demirtaş’ın Kılıçdaroğlu desteği

Yavaş, aday olup “mühim mevzularda” konuşursa ya Kürt seçmenin desteğini alacak ya ülkücü destekten olacak demek istiyor Demirtaş. MetroPoll araştırma şirketi yöneticisi Özer Sencar, yeniden Medyascope’ta Ruşen Çakır’a muhalefetin ortak adayının Yavaş olması halinde Erdoğan’ın onu “perişan edeceğini” söyledi. Sencar bunu MetroPoll anketlerinde hala Yavaş’ın Erdoğan’ın önünde görünmesine rağmen söylemesi önemli.
Demirtaş, Kılıçdaroğlu içinse şunları söylemiş:

• “Bizim, ortak aday konusunda isim söylememiz doğru olmaz.
• “Kemal Bey[in] inancı üzerinden meydana getirilen ayrıştırıcı tartışmaları hem oldukca yanlış hem de kendisine haksızlık olarak değerlendiriyorum.
• “Kaldı ki bence Sayın Kılıçdaroğlu, ülkenin nerede ise tüm temel ve tartışmalı sorunlarına ilişkin görüşlerini açıklamış durumda ve farklı sosyal kesimlerde mühim bir yardıma haiz olduğu görünüyor.
• “Böylesine kamplaşmış toplumlarda, her mevzuya ait çözüm önerisi sunmak ve bunlar çevresinde camiası birleştirmek hiç de rahat bir iş değildir.”

Daha aleni nasıl destek verilebilir? Bilemiyorum.

Kılıçdaroğlu adaylığını ilan edecek mi?

İmamoğlu’nun adı önce kar yağarken İngiliz Büyükelçisiyle yiyecek, peşinden üstüne müteahhit Mehmet Cengiz gölgesi düşen Ertuğrul Özkök’lü, Nagehan Alçı’lı Karadeniz gezisinden bu yana daha az geçiyor. Bu vaziyet, Akşener’in geçen hafta makamında ziyaret ettiği İmamoğlu’nun aday gösterilmesi ihtimalinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor fakat bir idrak problemi baş gösterdiğine işaret ediyor.
CHP teşkilatının tam desteği Kılıçdaroğlu’dan yana görünüyor.

Akşener ve Kılıçdaroğlu yarın, 14 Eylül’de Mansur Yavaş’ın 3 yılda yaklaşık 5 milyar TL’lik gelir elde ettiği açıklanan “Kırsal Kalkınmada Başkent Modeli” toplantısında bir araya gelecek. Bu toplantı çerçevesinde baş başa görüşürlerse bu konu artık açılır mı? Yoksa Mehmet Yılmaz’ın T24’te eleştirdiği benzer biçimde “Aday bozulmasın” diye kış ayları mı beklenir.

Artık bekledikçe işin gazı kaçacak gibi ama Kılıçdaroğlu konuyu Masaya getirmeden de açılacak şeklinde görünmüyor.

Önemli bir sorun daha var

Akşener’in Fox’taki ifadesine bakılırsa Kılıçdaroğlu 2 Ekim’deki Altılı Masa toplantısından ilkin öteki beş liderle de birer kere daha görüşecek.
Muhalefetin ortak adayının Kılıçdaroğlu olması halinde -sadece HDP değil, bir kısım muhafazakâr- Kürt seçmenden oy alma sıkıntısının olmadığı görülüyor. Üstelik öyle HDP ile görüşme, ortak aday açıklamalarına filan da ihtiyaç olmadan. Ayrıca madem Hürriyet’te Abdülkadir Selvi’nin sık sık yazdığı benzer biçimde AK Parti Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’ın karşısında rakip görmek istiyor, Kılıçdaroğlu çıkabilir. AK Parti’yi de bütün Diyanet imkânlarını kullanarak inancı, Alevi olması üstünden hedef alma siyasetiyle baş başa bırakabilir.

Akşener’in laflarında tüm doğallığıyla söylenmiş benzer biçimde duran bir ifade daha var: “Millet ittifakının talibi olacak”. Oysa stratejik önemde.

Bu ifadenin şifrelerini uzun uzun çözmemiz gerekecek. Onu başka yazıya bırakıyorum.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın