Nancy Pelosi’ye Çin’den yaptırım sonucu: 2022

Merhaba, 

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, Tayvan’ı ziyaret eden Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye yaptırım uygulanacağı duyuruldu.

Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretiyle başlayan kriz sürüyor. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, “Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in ciddi endişelerini ve sert itirazlarını hiçe sayarak Tayvan’a gitmekte ısrar etti. Ziyaretle Çin’in iç işlerine müdahalede bulunulmuş oldu, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verildi, ’tek Çin’ ilkesi ciddi biçimde çiğnenerek Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarı için ciddi bir tehdit oluşturuldu” ifadeleri kullanıldı. Çin’in Pelosi’nin “kışkırtıcı eylemlerine” yanıt olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin alakalı yasaları doğrultusunda Pelosi ve birinci dereceden akrabalarına yaptırım uygulama kararı almış olduğu belirtildi. Yaptırımların içeriği hakkındaki ayrıntılar verilmedi.

Pelosi, Asya turu çerçevesinde Pekin yönetiminin itirazlarına rağmen geçtiğimiz Salı günü Tayvan’a gelmiş, talibi 25 sene aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu.

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın