Naturelgaz’ın FAVÖK’ü senenin üçüncü çeyreğinde 602,4 milyon TL’ye ulaştı: 2022

Merhaba, 

Naturelgaz’ın brüt karı, önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 597 artışla 659,4 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin FAVÖK’ü ise yüzde 849 artışla 602,4 milyon TL oldu.

2022 yılı ilk dokuz ayında Naturelgaz’ın satış gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 495 artarak 2,415,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Şirketin toplam satış hacmi ise yüzde 17 oranında artarak 163,2 milyon Sm3 seviyesine terfi etti.

Şehir Gazı iş kolunda, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin naturel gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla, organik gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntem ile organik gaz satışı icra eden Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, yılın ilk dokuz ayında bundan önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 72 artışla 44,3 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Toplam satış hacmi artışına mühim bir katkı da Dökme CNG işkolundan geldi. Dökme CNG satış hacmi senenin ilk dokuz ayında %11 artışla 112,7 milyon m3 seviyesine yükseldi.

Naturelgaz’ın brüt kârı 2022 yılı ilk dokuz ayında %597 oranında artışla 659,4 milyon TL oldu. 2022 yılı ilk yarısında 258,9 milyon TL ürem, amortisman ve vergi öncesi kâr (‘FAVÖK’) sağlayan Naturelgaz’ın ilk dokuz aylık FAVÖK’ü, bir önceki senenin aynı dönemine bakılırsa %849 artışla 602,4 milyon TL’ye ulaştı.

Brüt karlılık ve FAVÖK’te bir önceki yılın aynı dönemine göre gerçekleşen büyüme; hacim artışı, artan şehir gazı satışları ile mevsimsellik tesirinin mühim seviyede azalması ve bu sayede maliyetlerin faal bir biçimde yönetilmesi, naturel gaz endeksinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen artışların etkisi ile oluşan fiyat farkı tesirleri ve optimizasyon emek harcamaları cevabında gerçekleşti.

Naturelgaz’ın geçen senenin aynı döneminde 20,7 milyon TL olan dönem net kârı ise, 2022 yılı ilk dokuz ayında 503,5 milyon TL’ye ulaştı.

‘Taşımalı doğal gaz pazarındaki konumumuzu güçlendirmeye ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz’

Şirketin 2022 yılı ilk dokuz ayındaki finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan “Önceki yıllarda attığımız stratejik adımlar ile güçlendirdiğimiz finansal yapımız ve mevsimsellik etkisinden arındırdığımız iş modelimizin meyvelerini, 2022 yılı ilk dokuz ayındaki başarılı finansal sonuçlarımız ile alıyoruz. Yılın ilk yarısındaki başarı göstermiş finansal performansımızı, üçüncü çeyrekte daha da iyileştirerek sürdürdük.

2022 yılı ilk dokuz ayında 602,4 milyon TL FAVÖK, 503,5 milyon TL devre net kârı elde ederek, oldukca mühim bir büyümeye imza attık. Geçen yılın aynı dönemine gore hedeflerimizin üzerinde gerçekleşen üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarımız ile taşımalı doğal gaz pazarındaki öncü konumumuzu güçlendirmeye ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz” benzer biçimde konuştu.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın