Nebati: Finansal altyapının geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor: 2022

Merhaba, 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, finansal altyapının geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Yeni adımları yakın zamanda halkoyu ile paylaşacağız. Bu yeni adımlarımız da Kur Korumalı Mevduat benzer biçimde finansal istikrara katkı sağlayacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul’da düzenlenen ‘Finansın Geleceği Zirvesi’ programına katıldı. Nebati, programda yapmış olduğu konuşmada kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının finansal istikrara katkısı, selektif kredi politikası, dijitalleşme ve yeşil dönüşüm mevzularında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göe; finansal mimari ve altyapının geliştirilmesi için alakalı olan tüm kurumlar ile yoğun bir biçimde çalıştıklarını söyleyen Nebati, ‘’Bu kapsamda atacağımız yeni adımları yakın zamanda halkoyu ile paylaşacağız. Bu yeni adımlarımız da Kur Korumalı Mevduat (KKM) gibi finansal istikrara katkı elde edecektir. Hepinizin bilmiş olduğu şeklinde KKM uygulamaya girmeden önce döviz kurlarında ortaya çıkan yüksek oynaklık, tatbik hemen sonra dengelenmiştir. Ayrıca, önümüzdeki dönemde ülkemizde girişimcilik ekosisteminin yaygınlaştırılmasını teminen yeni finansal iş modelleri de geliştireceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Dijitalleşme ve yeşil dönüşüm alanında yapılan çalışmalardan bahseden Nebati, ‘’Dijital Bankacılık lisanslamalarına başladık. Şu ana kadar üç tanesi katılım bankası olmak üzere toplamda dört dijital bankanın kuruluşu için BDDK tarafından onaylama verilmiştir. Dijitalleşmenin yanı sıra çağımızın bir diğer mühim trendi olan yeşil dönüşüm alanında da finansal sektörümüzün etkin rol almasını sağlamak amacıyla gerekli adımları atıyoruz. Nitekim, BDDK tarafınca hazırlanan “Sürdürülebilir Bankacılık Strateji Belgesi” geçtiğimiz yıl yayımlandı’’ diye konuştu.

Yerli ödeme sistemi TROY ile ilgili de konuşan Nebati, ‘’Kartlı ödeme sistemleri alanında ülkemizin markası olan “TROY”un kurumsal yapısını güçlendirerek kullanım yaygınlığını artırmayı hedefliyoruz. Bankacılık ve banka dışı finans sektörüne ait adımların yanı sıra kapital piyasaları, katılım finans ve fintek alanlarında hayata geçireceğimiz reform ve siyaset adımları ile finansal sektörün bir bütün olarak sağlıklı biçimde gelişmesini hedefliyoruz’’ dedi.

Selektif kredi politikasının istikrarlı bir biçimde uygulandığını söyleyen Bakan Nebati, ‘’Uyguladığımız politikalar neticesinde, ekonomimiz son sekiz çeyrektir büyümesini kesintisiz sürdürürken yurttaşlarımıza yeni iş imkanları sunmaya da devam ediyor. Ekonomimizin daha fazla katma kıymetli üretim potansiyeline ulaşabilmesi amacıyla Türkiye Ekonomi Modelimizin sac ayaklarından kabul edilen selektif kredi politikasını istikrarlı biçimde uyguluyoruz. Böylece, gerçek sektörün finansmana kesintisiz erişimini sağlarken kredilerin de tüketimden ziyade üretken alanlara yönlendirilmesini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“21 Ekim itibarıyla toplam kredi hacmi sene sonuna kıyasla 2 trilyon lira artarak 6.9 trilyon liraya ulaştı” diyen Nebati, “Bu artışın ortalama yüzde 83’lük kısmının gerçek sektörümüze oluşturulan ticari kredilerden kaynaklanıyor olması fazlaca önemlidir.

Ticari kredilerde ihracat, işletme ve yatırım kredilerindeki artışlar ile imalat sanayine kullandırılan kredilerin payının yüksek seyretmesi de son aşama müspet bir göstergedir. Bunlara ek olarak, KOBİ kredilerinin tarihsel ortalamasının üç katından fazla büyümesini ekonomimizin geleceği ve sağlığı açısından oldukça mühim buluyoruz. 2022 yılında, selektif kredi anlayışıyla, Hazine Destekli KGF Kefalet Sistemi’nde 111,3 milyar liralık kredi hacmi oluşturmuş durumdayız’’ benzer biçimde konuştu.

2. Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, geçici olduğu ifade edilen makro ihtiyadi tedbirlerin Türkiye’nin yeni ekonomi modelini destekleyecek halde bir an evvel kaldırılması ve gevşetilmesi gerektiğini söyledi. Aran, bankacılık sektörünün büyümenin sıhhatli ve sürdürülebilir olması için kredilendirmenin seçici yapılabiliyor olması ve verimli yatırımların finanse edilebilmesi gerektiğini belirtti. Yurtdışından kaynak bulmanın zorlaştığını da belirten Aran, bir sene vadeli yenilemenin yüzde 7.25 benzer biçimde bir oranla yapılabildiğini kaydetti. Aran, şu şekilde devam etti:

 

 

 

 

bigpara.Hurriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın