Nebati’den yine yeni açıklamalar: KGF ile bilançosu bozuk şirketleri rahatlatırken Hazine üstündeki riski artıracağız: 2022

Merhaba, 

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, KGF destekli kredi paketi emek vermesi ile Hazine üstündeki riski bir miktar artıracaklarını deklare etti. KGF’de ilk kez satmaca karşılığı işlem yapılacağını belirten Nebati, “Krediye ulaşımda engeli olanlara kolaylık vereceğiz. Krediye ulaşımda güçlük yaşayanlar bilançosu kötü olanlar, bizler bu yolla bu işi çözmüş olacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, TRT Haber’de gündeme ait açıklamalarda bulunmuş oldu.

Nebati enflasyonun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın problemi olduğunu belirterek enflasyonun Aralık’tan itibaren düşeceğini söylemiş oldu. Nebati, “Gelecek süreç enflasyonun daha azca konuşulduğu ve başarı göstermiş adımların arka arkaya geldiği bir süreç olacaktır” diye iddia etti.

Nebati; “Gerek finansal, gerek makro ekonomik olarak tedbirlerimizi aldık, dünyada emtia fiyatlarının da sakinleşmesiyle enflasyon baskısından kurtularak önümüzdeki yıl enflasyonun düşmüş olduğu ve bunun hissedildiği bir sürece girmiş olacağız.” diye ekledi.

Turizm gelirlerinin oldukça iyi olması yardımıyla Türkiye’nin ödemeler dengesi ile ilgili bir sıkıntısı olmadığını idda etti.

“TOGG için lüzumlu teşvik verilecek”

Bakan Nebati TOGG’a ulaşım için bankaların lüzumlu teşvikleri vereceğini söyledi. Nebati mevzu hakkında “Kamu bankalarıyla görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankalarımızla gerekirse kâr edilmeyecek şekilde TOGG’a ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir.” açıklamasını yaptı. Kamuda da Togg’un kullanması için alım garantisi yaptıklarını söylerken, Togg sayesinde cari açığın azalacağını ekledi.

KGF destekli kredi paketi

Nebati esnafa kredi desteği limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya çıkardıklarını hatırlatarak, bankaların kredi kullanırdırırken bilançoda kredi dönüşü kapasitesine baktıklarını ; A, B, C, D olarak değerlendirdiklerini ve kendilerinin hazırladığı KGF’de yüzde 75 hedef koyduklarını anlattı.

Nebati hazırlığı devam eden KGF’de ilk kere fatura karşılığı muamele yapılacağını da ekledi.

KOBİ’leri yaşatma hedefi çerçevesinde KGF destekli kredi paketi emek harcaması ile Hazine üstündeki riski bir miktar artıracaklarını ilan etti.

Dövize, dibine ihtiyacı olmayan kesimlere gitmesinin engelleneceğini altını çizdi.

Krediye ulaşımda güçlük yaşayanlar bilançosu kötü olanların KGF ile dertlerinin çözüleceğini, krediye ulaşımda engeli olanlara kolaylık vereceklerini söylemiş oldu. Bakan, “Kamu bankalarımız elini taşın dibine koydu, finans kurumlarımız, katılım finanslarımız ciddi bir performans ortaya koydular, her türlü özveriyi gösteriyorlar” dedi.

RESESYON TARTIŞMALARI

HMB Nebati’nin ekonomik gelişme tarafındaki açıklamaları şöyle:

Yolumuzu büyümeden yana çizdik, insanlar işlerini kaybetmeyecek, kepenkler, fabrikalar kapanmayacak.

İnsan odaklı baktığımız için sübvansiyonlar sağladık, imkanları insanların rahatlaması yönünde kullandık.

Şu anda Avrupa ne yapacağını harbiden bilemiyor, Avrupa’da ciddi daralma görülüyor, Amerika’de aynı şekilde daralma görülüyor, Türkiye büyüyerek yoluna devam ediyor.

Dünya gelecek günlerde oldukça daha yüksek sesle resesyonu konuşacak, çok daha yüksek sesle Avrupa bu krizden nasıl çıkacak diye konuşacak, ABD aynı şekilde konuşmaya devam edecek, biz ise büyüyerek, üreterek, istihdam oluşturarak yolumuza devam edeceğiz.

Riyad’daki yatırım konferansında salon tamamen doluydu, bu Türkiye’ye ilginin tezahürüdür

Suudi Arabistan heyeti Aralık’ta yatırımcılarıyla gelecek

Dünya, TRT

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın