Necmettin Batırel: Borsa patlayacak, sebebi KKM!: 2022

Merhaba, 

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, dövizdeki oynaklık sona erdiği için kur korumalı mevduatta biriken 78 milyar doların çözülerek borsaya akacağını, böylece endeksin 9 bine ulaşacağını iddia etti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’la yaptığı “Şakkadanak dolar satarım” diyaloğuyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, iktisat yönetiminin yeni planını açıkladı. Batırel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kur korumalı hesaplarda biriken 78 milyar dolar çözülecek. Neden mi? Çünkü dövizdeki oynaklık sonlanmış oldu. TL değer kaybetmiyor. Hazine kur farkı ödemeyecek. Ayrıca faiz indirimiyle kur korumalıya senelik ödenen faiz de düşüyor. Bu para borsaya akacak. Endeks 9 bine ulaşacak” dedi.

Doların 20 Aralık 2021’de 18.36 TL’yle tarihi zirveyi görmesi üzerine Türk Lirası’ndaki (TL) değer kaybını önlemek için panik şekilde uygulamaya konulmuş olan kur koruma mevduat (KKM), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini geçen hafta yüzde 10.5’e indirmesiyle yüzde 13.50’ye düşen faiziyle birlikte cazibesini de yitirmiş görünüyor. Parasını 29 Temmuz’da 3 aylığına KKM’ye bağlayanlar dolar kuru bu hafta 18.67 TL’nin üzerine çıkmadığı takdirde yüzde 4.25’e inen faiz sebebiyle yine yatırmayabilir. Çünkü mevduatta kalsalardı 3 aylık yüzde 5.5 ürem almış olacaklardı.

KKM bugüne dek Hazine’ye maliyeti 85 milyar, tahmini olarak TCMB’ye 117 milyar, toplamda da kamuya 202 milyar TL bir yük getirdi. Yükün gelecek yıl sonucunda 300 milyar liraya erişmesi bekleniyor.

 

halktv.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın