Nergis Demirkaya: CHP Doğu Masası ile atakta, Kürt seçmenin gözü ise ortak adayda: 2022

Merhaba, 

Doğu Masası’nın 4 günlük bölge turunda seçmenlerin değerlendirmelerine gore CHP’ye değişim için kredi vermeye hazır bulunduğunu görebiliyoruz. Ancak bu kredi ortak Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı, adayın vaatleri ve doğal seçim dışında da CHP’nin Kürt seçmenlerin problemlerine kulak verip vermeyeceği ile ilgili olacak.

İktidardan muhalefete tüm siyasi partiler -bir sürpriz eğer olmazsa- 18 Haziran 2023’te yapılacak seçimi son yılların en tehlikeli sonuç tarzı olarak görüyor. Bir tarafta iktidarını geçindirmek isteyen Cumhur İttifakı ortakları, diğer tarafta “artık değişim zamanı geldi” diyen karşıcılık sahada.

Anketlere bakılırsa Cumhur İttifakı ortakları daha fazlaca “düşen oylarını tatil etmek, tabanını tutmak” için çalışıyor. İktidar hedefiyle yola çıkan muhalefet partileri ise bu süreçte saldırı yaparak oylarını yükseltmek zorunda. Bunun için de daha ilkin ihmal edilmiş, gidilmemiş, dinlenmemiş topluluğun değişik kesimlerinin kapısı çalınıyor. CHP yöneticilerinin dahi geçen seçim dönemleri için “tabela partisi haline geldik” söylediği Kürt seçmenin yoğun yaşamış olduğu bölgeden oy alma isteği işte bu çabanın ürünü.

CHP’nin örgüt yapısını güçlendirmek, oy oranını artırmak amacıyla kurduğu Doğu Masası yaklaşık 1.5 yıl önce çalışmaya başladı. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki 24 ilde ancak 8 mebus bulunan CHP bu sayıyı da arttırmak istiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında geniş bir heyetin arasında yer aldığı çalışmalar kapsamında bugüne dek birçok adım atıldı. Öncelikle il başkanlıklarında kimi değişimlere gidildi, arkasından partiye yeni-taze kan için üye kampanyası başlatıldı. Doğu Masası çalışmasındaki partililer de zaman zaman tek veya heyetler halinde bu kentlere giderek çalışmalara katkı sundu. Gazete Duvar olarak hem geçtiğimiz sene Şırnak Cizre, Hakkâri, Muş ve Van’ı, bununla beraber geçen hafta Hakkâri, Van ve Erzurum’u kapsayan iki tura da katılarak çalışmaların neticelerini görme ve bu vesile ile bölgenin nabzını tutma şansımız oldu.

DOĞU MASASI İLE ÜYE SAYISI 4’E KATLANDI

Doğu Masası çalışmasının meyvesi evvela yeni üye faaliyetinde görülüyor. Partinin verilerine nazaran CHP’de son devre en çok üye artışı olan illerde ilk 10 sırada Doğu Masası illeri var. Örneğin bölgenin en büyük kentlerinden Van’da son gerçekleşen 600 katılımla beraber üye sayısı bir buçuk yılda 4 kat artış göstererek 2 binden 8 bine çıkmış durumda. Diğer illerde de benzer bir süreç işlediği anlatım ediliyor. Partililer üyelik çalışmasının önemini, “Üye aidiyet demek, yeni kadro demek, sahada daha çok çalışacak insan demek. Bunun bir de sandık güvenliği açısından önemi var” sözleriyle açıklıyor. Yeni üyelerin batıya göç etmiş akrabalarının da partiye yakınlık duyması hatta onların da bulundukları kentte üye olması bu “çalışmanın bonusu”, “çarpan etkisi” olarak görülüyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN HAMLELERİ CHP’YE İLGİYİ ARTIRDI

Doğu Masası’nda yeni yönetim ve üyelerin il teşkilatlarında yarattığı heyecanı gözlemlemek olası. Ama bu çalışmanın meyve vermesinde genel merkez yönetimindeki son politik atakların katkısı da münakaşa götürmez. Çünkü Van’da da Hakkâri sokaklarında da insanoğlu CHP’nin sahada çalışmasını takdir ederken aslolan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun helalleşme periyodu, Roboski ziyareti, Suriye tezkeresine ret oyu verilmesi ve Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne meydana getirilen ziyaret benzer biçimde adımları konuşuyor. Yine CHP lideri ve yöneticilerinin Kürt sorununu bir Türkiye sorunu olarak gördükleri, bunu Meclis zemininde çözecekleri açıklamaları da ehemmiyet taşıyor. Bu gelişmeler CHP’de bir değişimin işaretleri olarak okunurken teşkilatların sahada çalışırken daha iyi karşılanmasını sağlıyor. Kürt seçmen, “Oy almak, vekil çıkarmak istiyorsanız insanların gönüllerine girmelisiniz”, “İktidar olunca değişmeyin, fazlaca oy alamazsanız da yok saymayın, lütfen millete hizmetkâr olun” diyor.

CHP OYLARI YÜZDE 3-4’TEN YÜZDE 10’A ÇIKTI

CHP oy artışında iddialı. Partililer bölge illerindeki oyun 3, hatta 4’e katlandığını söylüyor. Bu, yüzde 3-4 bandında, hatta MHP’nin de arkasında olan oyların yüzde 10 civarına geldiği anlamına geliyor. Rawest Araştırma’dan Roj Girasun da bu veriyi doğruluyor. Girasun, “CHP Diyarbakır’da oyunu 3, hatta 4 kat arttırmış görünüyor. 4 büyükşehir Diyarbakır, Mardin, Urfa, Van’da CHP’nin yüzde 2.5-3’te seyreden oyunun bugün 9’larda seyrettiğini görüyoruz. Bu önemli bir başarı” diyor.

CHP’NİN OY ARTIŞINDA AK PARTİ’DEN KOPAN MERKEZ VE YENİ SEÇMEN ETKİLİ

Araştırmalara nazaran “HDP’nin oylarında büyük değişim yaşamadığı” tabloda bu oy artışı iktidar partisini işaret ediyor. CHP yöneticileri gelen oyların AK Parti’den bulunduğunu, son dönem partiye katılan üyelerin de bunun işareti olduğunu söylüyor. Bunu doğrulayan Girasun’un dikkat çektiği bir de yeni seçmen, ilk kere oy kullanacak gençler var. Girasun CHP’deki oy artışını şöyleki açıklıyor:

“Geçmiş devre özellikle merkez sağdan (DYP-ANAP şeklinde) AK Parti’ye eklenmiş oylar bugün CHP’ye doğru akıyor. Merkez sağ, ulusal görüş koalisyonu olan AK Parti merkez sağı kaybediyor. Ama CHP’nin Kürt seçmen arasında yükselişinin en önemli sebeplerinden birisi, sadece burası da değil ülke genelinde artışta ilk defa oy kullanan seçmenler var. Bölgede ilk kere oy kullanan seçmende, CHP’nin ikinci parti olduğunu görüyoruz. Genç seçmenler eski biçim siyasetten rahatsız. İkincisi sosyolojik bir değişiklik var. Daha seküler, daha esnek bir seçmen var ve CHP’yi daha merkez, kendilerine yakın bir parti olarak görüyorlar. CHP’nin İstanbul, Ankara’da belediyeleri kazanması ile oluşan yeni iklim, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu fenomenlerinin görülmesi, sosyolojik olarak sekülerleşme mühim. Din yorgunu bir gençlik var.”

‘CHP VAN VE DİYARBAKIR’DA VEKİL ÇIKARABİLİR’

CHP bölgede arttırdığı oyla hiç milletvekili olmayan Van, Diyarbakır benzer biçimde büyük kentlerde mebus çıkarmak istiyor, bunu da yapacağı iddiasında. Rawest Araştırma’dan Roj Girasun da anketlere bakıldığında önümüzdeki seçimde CHP’nin Diyarbakır, Urfa, Van’da uzun bir aradan sonrasında vekil hatta vekiller çıkarmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söylüyor.

AŞİRETLERİN CHP İLGİSİ: İKTİDAR DEĞİŞİMİNİ HİSSETTİLER

CHP’ye bölgede yeni katılımlar açısından özel bir aşiret parantezi açmak gerekiyor. Daha ilkin AK Parti ile hareket eden birtakım aşiretler bu süreçte CHP’ye katıldı. Hakkâri’den Diri Aşireti Kanaat Önderi Faris Diri, Badikan aşiretinden Fatih Cengiz, Suruç’ta Dına, Şedadi ve Asi Aşiretleri ve Van Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş CHP’ye üye oldu. Aşiret temsilcilerinin CHP’ye alınması “Aşiretler iyi koku alır. Bunu yapıyorlarsa iktidar harbiden gidici. İktidar değişimini hissediyorlar” şeklinde yorumlanıyor. Ancak bu adların başta milletvekilliği olmak üzere taleplerinin, batı seçmeni ve aşiret sistemine karşı olan siyasi tutumlar da dikkate alınarak nasıl yönetileceği CHP açısından önemli bir sınav olacak gibi görünüyor.

ALTILI MASA’NIN ADAYI BEKLENİYOR

CHP’nin Doğu Masası çalışmasında parlamento tarzı kadar Cumhurbaşkanlığı tarzı de büyük önem taşıyor. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek ve DEVA Partilerinin oluşturduğu Altılı Masa’nın çıkarmak istediği ortak Cumhurbaşkanı talibi Kürt seçmenin de yakın takibinde. 6 siyasi yapının yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı ile seçime girme hazırlığı yapan HDP, yaklaşık bir yıl önce açıklamış olduğu tutum belgesindeki ilkeler çerçevesinde ortak adayı müzakere etmek istediğini ilan etmişti. Bölgede en kuvvetli parti olan HDP’nin yönetimi ve bölge seçmeninin bu sürecin nasıl sonuçlanacağına kilitlendiğini söylemek olası. HDP yöneticileri CHP’nin bölgedeki hareketliliğini izlediklerini bundan da sevinç duyduklarını ifade ediyor. Ortak adayla alakalı ise hem partililerin bununla birlikte Kürt seçmenin endişeleri var.

KÜRT SEÇMENDEN İMAMOĞLU’NA: HDP İLE KAZANIP AKŞENER İLE KOL KOLA GİRERSEN KÜRTLERİN SEMPATİSİNİ KAYBEDERSİN

Ortak Cumhurbaşkanı aday adayları arasında ismi sayılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ülkücü geçmişi sebebiyle bölgede mesafe konulması sır değil. İlk seçildiği dönem bölgedeki Kürt seçmenin de ilgiyle izlediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu içinse bir “itimat zedelenmesi” olduğunu anlatım edenler var. Bunun nedenini bir Kürt seçmen, “İmamoğlu’nun son dönem yaptıklarını izliyoruz. HDP ile kazanıp Meral Akşener ile kol kola girersen Kürtlerin sempatisini kaybedersin” sözleriyle açıklıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığı içinse esnaf ziyaretlerinde seçmenin “Bay Kemal’e oy verebilirim” ifadeleri dikkat çekiyor.

SON 1 YILDA OYUNU EN ÇOK ARTIRAN İSİM KILIÇDAROĞLU

‘MECLİS’TE HDP’YE OYUMUZU VERİRİZ AMA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINDA GELİŞMELERE BAKARIZ’

Yazının tamamı burada.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın