NY Times: Rus oligark yatlarının güvenilir limanı Türkiye: 2022

Merhaba, 

Amerika’nin kabul edilen yayınlarından New York Times, Türkiye’nin Rus oligarklara ilişkin süperyatlar için bir ‘güvenli liman’ haline geldiğini ve bunun Washington’da endişe yarattığını belirtti.

New York Times, “Türkiye’nin kolları açık limanları daha büyük bir problemin semptomu: Amerika’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların delinmesinin” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulamayan tek NATO ülkesi olduğuna dikkat çekilen haberde Chelsea’nin eski sahibi olan Roman Abramovich’a ilişik Solaris ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın oligarklardan Dmitry Kamenshchik’in 135 metrelik 339 milyon sterlin değerindeki süperyatı Flying Fox’un Türkiye’de olduğu belirtildi. New York Times, dünyanın çeşitli noktalarında Rus oligarklara ilişkin yada onlarla bağlantılı yatlara el konulduğuna dikkat çekerken, Türkiye’de bu şekilde bir tatbik olmadığını altını çizdi.

Elif İnce, Michael Forsythe ve Carlotta Gall imzalı haberde Türk sularındaki fazlaca sayıdaki yatın Ankara-Washington hattında gerilime sebep bulunduğunu vurgulandı. New York Times, bu durumun Rusya’nın Türkiye’nin finansal sistemine erişiminin bir semptomu olduğunu; bunun da potansiyel olarak Batı yaptırımlarını baltalayabileceğini düşündüğünü aktardı.

New York Times analizine gore oligarklarla veya yaptırım uygulanan Rus yapılarla bağlantılı 32 yat Türk sularında bulunuyor. Gazete, marinaların yaptırım kapsamında bulunan Ruslara ve onların süperyatlarına hizmet vermeye devam ettiğini yazdı.

Analize nazaran bahsi geçen yatların sekizi geçen yıl STFA tarafından oluşturulan Göcek’teki Port Azure’da bulunuyor.

Amerika Merkez Bankası’nda geçmişte yaptırım yetkilisi olarak çalışan Daniel Tannebaum, Amerika’nin istediği taktirde Türk hükümeti ortaklaşa iş yapmasa bile Rus oligarklara yaptırım uygulayabilecek araçları olduğunu belirtti.

Tannebaum, Amerika’nin Türkiye’de bu oligarklara hizmet veren marinalar, yemek şirketleri ve yakıt şirketlerine yaptırım uygulayabileceğini anlatım etti.

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın