OBASE Borsa’da Satış Yolu ile Halka Arz Oluyor…: 2022

Merhaba, 

Yazılım ve Teknoloji Geliştirme Şirketi OBASE’in paylarının halka arzına ait izahname 21 Temmuz 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafınca onaylanarak, 22 Temmuz 2022 tarihinde KAP’ta yayımlandı. Borsa’da Satış yolu ile gerçekleştirilecek halka arzda tüm yatırımcılar için “Eşit Dağıtım” yöntemi uygulanacak. OBASE için, 28-29 Temmuz tarihlerinde iki gün süreyle talep toplanacak. Halka arz fiyatı 10,50 TL, borsa kodu ise “OBASE” olarak belirlenen Şirketin halka arzına; Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Ile Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Aracılık ediyor. Sürece ilişkin detaylar, düzenlenen basın toplantısında efkarı umumiye ile paylaşıldı.

Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketlerinden OBASE’in halka arz süreci başladı. Şirketin paylarının halka arzına ilişik izahname, 21 Temmuz 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanarak, 22 Temmuz 2022’de Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. OBASE’in paylarının halka arzına; Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Ile Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Aracılık edecek. Borsa’da Satış yolu ile gerçekleştirilecek halka arzda, tüm yatırımcılar için “Eşit Dağıtım” yöntemi uygulanacak.

Talep toplama tarihleri 28-29 Temmuz 2022 olarak belirlenen halka arzda, 1,00 TL nominal kıymetli paylar 10,50 TL’den Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da “OBASE” kodu ile satışa sunulacak.

OBASE paylarının halka arzında, firmanın sermayesinin 35.000.000 TL’den 45.500.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 10.500.000 TL nominal kıymetli 10.500.000 tane ve mevcut ortaklara ilişkin 3.500.000 TL nominal kıymetli 3.500.000 adet paylardan oluşan toplam 14.000.000 TL nominal kıymetli 14.000.000 tane B Grubu payların satışa sunulması bekleniyor. Halka arz ondan sonra, OBASE’in halka belginlik oranının %30,77 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

Şirket paylarının halka arzı, “Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile gerçekleştirileceği için karşılık grubu bulunmuyor.

Halka Arz Öncesi Basın Toplantısı Düzenlendi…

Kurumun halka arz sürecine ilişik detaylar düzenlenen bir basın toplantısı ile katılımcılara aktarıldı. Toplantının açılış konuşmasını icra eden ve halka arz dönemini değerlendiren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız, “Sermaye piyasalarının derinleşmesini ve gelişmesini temel misyonlarından biri olarak belirlemiş bir banka olarak, OBASE’in halka arzına aracılık etmekten ve bu çerçevede sermaye piyasalarımızın gelişmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. OBASE paylarının halka arzının başarıyla tamamlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Toplantıda söz alan OBASE’in halka arzına aracılık eden Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Akın Demirbağ, halka arzın yapısı hakkındaki bilgi vererek konuşmasına şu şekilde devam etti: “OBASE, deneyimli ve iyi yetişmiş ekibi ile sadece ülkemizde değil yurt haricinde da katma kıymeti yüksek projelere imza atan ve atmaya devam edecek olan kalifiye bir teknoloji firması. Özellikle veri analitiği ve suni zeka konularında gelecekte adından sıkça söz ettireceklerine inanıyoruz. Bu kapsamda halka arzımızın hepimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Ana motivasyon: Uluslararası Pazarda Çevik Büyüme

Halka arz periyodunu ve firmanın hedeflerini aktaran OBASE’in kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal; “Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketlerinden biri olarak başta perakende olmak suretiyle telekomünikasyon, ulaşım, lojistik, finans, sigorta, ilaç gibi pek oldukça değişik sektördeki milli ve uluslararası şirkete, 223 kişilik deneyimli kadromuz ile şirketlerin veriye dayalı yönetim yetkinliğini artıran çözümler sunuyoruz. Dijital dönüşüm ve verimlilik, tahminleme, optimizasyon, veri madenciliği ve ileri analitik, veri ambarı ve veri yönetimi, nesnelerin interneti, sensör verisine dayalı uygulamalar ile büyük veri analitiği, organik dil işleme, görüntü, video işleme teknolojileri ile yapay zekâ, iş zekâsı ve analitiği, mobil teknolojiler ve karar yardımcı sistemleri gibi birçok teknoloji alanında proje geliştirmek suretiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı bir Ar-Ge merkeziyiz. Akademik iş birliklerimiz ve sektör deneyimlerimizle projeden ürüne, üründen değere dönüşen çözümlerimizle global bir şirket olma yolunda, yatırımcılarımızla büyümek en büyük amacımız.”

Ana motivasyonlarının uluslararası pazarda büyümek olduğunu dile getiren Dal, “Bunu yaparken, güvenilir adımlarla, daha kurumsal bir şirket yapısı ile ilerlemek istiyoruz. OBASE’in 27 yılda edinmiş olduğu malumat birikimi ve deneyimini, müşterileri ve iş ortaklarıyla olan etkileşimini değere dönüştürmek için doğru dönemin geldiğine inanıyoruz. Ana faaliyet alanımız olan, veriye dayalı idare yetkinliğini artıran çözümlerimiz ile gün geçtikçe büyüyen bu pazarda, halka arzımızla ailemize katılacak yatırımcılarımız ile beraber daha süratli koşacağımıza inanıyoruz.”

Halka arz sonrası için farklı motivasyon kaynakları olduğuna da değinen Dal, “Globalleşme ehemmiyet verdiğimiz bir konu. Çözümlerimizi yurt haricinde daha çok duyurmayı dilek ediyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojileri pazara daha hızlı taktim etmek için satış gücümüzü çoğaltmak ve ürünlerimizin pilot çalışmalarını gerçekleştirmek bizim için önemli. Yurt dışı pazarındaki iş hacmimizi artırmanın, büyümemizin ana destekçisi olacağına inanıyoruz.”

Entelektüel sermayeye yatırım ve dolayısıyla çalışanlar ile uzun süreli beraberlik kuracak bağlara da büyük önem verdiklerini özetleyen Dal, “Entelektüel sermayeyi ve mevcut malumat birikimini korumanın adımlarımızı sağlamlaştırdığına inanıyoruz. Kurumsallaşma yolunda idari olarak atılan doğru adımların tüm iş süreçlerimize ve özellikle de yurt dışındaki gücümüze güç katacağını düşünüyoruz” dedi.

Halka Arz Geliri Nasıl Kullanılacak?

Halka arz sonrasındaki fon kullanımı ve firma hedefleri ile alakalı da malumat veren Dal; “Halka arz ondan sonra elde edilecek gelirlerin ortalama %25-%30’sevinç kısmını yeni ürün, çözümlerin finansmanı ve mevcut mamüllerin geliştirilmesinde, ortalama %30-%35’lik kısmını Şirket’in yurt dışındaki satış ve pazarlama faaliyetlerini destekleyecek yurt dışı yatırımlarının finansmanında, yaklaşık %10-%13,75’lik kısmını yurt içi marketing ve satış faaliyetlerinin geliştirilmesinde, ortalama %10-%13,75’lik kısmını insan kaynakları yatırımlarında ve %15-%17,5’lik kısmını ise firma satın alımlarında kullanmayı planlıyoruz. Hem OBASE aynı zamanda ABD’de kurulu bağlı ortaklığımız OBASE Inc. üstünden yapacağımız insan kaynakları ve pazarlama yatırımlarımızla, halen satışlarımız arasında %23 olan ihracat payımızı artırmayı hedefliyoruz. Yurt haricinde satışa sunulacak ürünlerimiz ile alakalı yeni yatırımların yapılması, pazar araştırmaları geliştirilmesi, pilot uygulamaların hayata geçirilmesi ve yurt dışı marka bilinirliğinin artırılması önceliklerimiz arasında yer ediniyor. Ayrıca, bilişim sektöründe faaliyet yayınlayan firmaların satın katılımı ya da ortaklıklar geliştirilmesi mevzusu da bir diğer mühim gündem maddemiz. Bu sayede yeni pazarlara girme, ürün portföyümüzü genişletme ve pazar payımızı artırma planları yapıyoruz. Halka arzdan kapital artırımı yolu ile gelen bütün gelirler firma ve sektörün büyümesi amacıyla kullanılmış olacak” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın