Ölüler Günü: 2022

Merhaba, 

Ölüler Günü

Ölüler Günü Nedir Ölüler Günü Ne Zaman Kutlanır Ölüler Günü Ne Yapılır Ölüler Gününe İlişkin Temel Bilgileri bu sayfada bulacaksınız.

Ölüler Günü, 1 ve 2 Kasım’da, öbür dünyadan ruhların geçici olarak geri dönüşünün kutlandığı gündür. 1 Kasım günü çocuk ruhların 2 Kasım günü ise erişkin ruhların dünyayı ziyaret ettiğine inanılır. El Día de Los Muertos (Ölüler Günü) esas olarak bir Meksika bayramı olarak bilinir, ancak bunun değişik versiyonları Latin Amerika‘nın çoğunda kutlanır.

Bu bayramda, ölenler anılır. Hispanik öncesi ve Katolik inançlarının bir karışımı olan Ölüler Gününde ölenler yad edilir. Tarihler birbirine yakın olsa da Ölüler Günü, Cadılar Bayramı’ndan ayrı bir bayramdır Görünüşte ortak unsurlara sahip gibi görünebilirler, sadece Cadılar Bayramı ve Ölülerin Günü arasında mühim farklılıklar vardır.

Sunak, Ölüler Günü’nün kutlanmasının merkezinde yer alır. Ölen ferdin onuruna bir sunak yapılır ve bir mezarlıkta veya evde gösterilebilir. Yiyecek, içecek ve değerli eşyalar bu sunaklara bırakılır.

Sunak

Ölüler gününde insanoğlu evlerinde/mezarlıkta sunaklar(altar) hazırlarlar. Ailelerin, ölen atalarını onurlandırmak ve hatırlamak için oluşturdukları bir tür dinsel tören alanlardır. Genellikle bir masa, kutular veya siyah yada beyaz bezlerle örtülmüş bir yüzeyden oluşur. Sunak; mumlar, parlak renkler ve dört elementi (toprak, su, ateş ve hava) yansıtan anlamlı öğelerle süslenir.

İki katlı sunaklar cenneti ve dünyayı temsil ederken, üç katlıda dünya, araf ve cennet sembolize edilir. Başka yerlerde, insanlar cennete veya diğer dünyaya gidişi temsil etmek için yedi düzen(Dante) kullanırlar. Bazı sunaklar, ruhları sunağa kadar yönlendirmek için bir çiçek yolu da ihtiva eder.

Masalar, raflar yada kasalar kullanılarak bir sunak yapılabilir. Üç seviyenin içinde, Katolik ve yerli inançlar birbirine karışmıştır.

Alt seviye: Mictlan’ı (ölülerin Aztek yeraltı dünyası) sembolize eder.

Orta düzen: Dünyayı temsil eder (insanların yaşamış olduğu yer).

Üst seviye: Cenneti sembolize eder (Tanrı ve azizlerin yaşadığı yer).

Yazının devamını okumak için tıklayın.Ölüler Günü Nedir

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın