OPEC ülkeleri Amerika’den üretim kısıntısına gelen tepkilere cevap verdi: 2022

Merhaba, 

OPEC üyesi ülkeler, bilhassa de Arap ülkeleri OPEC+’nın Kasım’dan itibaren üretimi 2 milyon varil/gün kısma kararına ABD’den gelen tepkilere yanıt verdiler.

OPEC Genel Sekreteri Haitham al-Ghais yapmış olduğu açıklamada, üretim kısıntısı kararının tamamen teknik bir karar olduğunu ve önleyici bir tedbir olarak üretimi kısma sonucu aldıklarını ifade etti.

Alınan karar verilen tepkilerin kararın doğru olduğunu kanıtladığını savunan Ghais, kararın gelecek yılın ilk 6 ayında değişip değişmeyeceği yönünde soruya, “OPEC+ anlaşmaları her zaman elastik olmuştur. Bakanlar, her vakit birn uçağa binip Viyana’ya gelmeye hazırdırlar” cevabını verdi.

Suudi Arabistan Kralı Salman da yapmış olduğu açıklamada,  petrol piyasasında istikrarı ve dengeyi desteklemek için yoğun biçimde çalıştıklarını, OPEC+ ittifakını sürdürerek de bunu yaptıklarını ifade etti.

BAE Enerji BAkanı Suhail al-Mazrouei de dün yaptığı değerlendirmede OPEC+’nın üretimi kısma kararının “tamamen teknik bir karar” olduğunu, kararın oybirliği ile alındığını, siyasal müdahaleler olmadığını söyledi.

Kuveyt Petnol Şirketi CEO’su Seyh Nawaf al-Sabah da KUNA’ya yaptığı değerlendirmede, OPEC+’nın üretim kısıntısı kararını memnuniyetle karşıladıklarını, petrol piyasasında dengenin devam ettirilmesinin hem tüketicilerin aynı zamanda üreticilerin faydasına bulunduğunu belirtti.

Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) da yaptığı açıklamada, OPEC+ kararının ekonomik göbstergeler temel alınarak, oybirliği ile verildiğini duyurdu. Açıklamada, kararın petrol piyasalarındaki cari belirsizlik ortamı ile başa çıkmak için önleyici bir adım olduğunı altını çizdi.

 

 

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın