OPEC+ yavaşlayan öğrenci ön alma aşamasında: Masada bu hafta üretimi günlük 1 milyon varill üretim kesintisi var: 2022

Merhaba, 

Daha ilkin OPEC yetkililerinden gelen açıklamalar paralelinde Çarşamba günü yapılacak toplantıda OPEC + petrol üretimini günde 1 milyon varilden fazla azaltmayı tartışacak.

Beklenenden daha büyük bir düşüş, müstahsil grubun hızla sıkılaşan para politikası karşısında küresel ekonominin yavaşladığına dair endişesinin ölçeğini yansıtacak. Delegeler, petrol bakanları OPEC’in Viyana genel merkezinde toplanana kadar nihai bir karar verilmeyeceğini söyledi. Günde 1 milyon varillik bir kesinti, pandeminin başlangıcından bu yana uygulanan en büyük ödenti olacak.

Brent ham petrolü, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin peşinden varil başına 125 doların üstüne çıktı. O zamandan beri Suudi Arabistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer büyük üreticilerin tadını çıkardığı yüksek fiyatlar son aylarda gerileme eğiliminde.

Yine de, Pazartesi günü Londra’da saat 14:19’da, yatırımcıların beklediği benzer biçimde %5,2 artarak varil başına 89,56 dolara terfi etti.

Energy Aspects Ltd.’nin baş petrol analisti Amrita Sen, “OPEC +, daha yüksek Amerika ürem oranlarına ve bunun gelişmekte olan piyasa talebi üstündeki etkisine çok odaklanmış durumda. Bu nedenle, küresel pazardaki muhtemel fazlalıkların önüne geçmek istiyorlar” dedi.

Riyad ile Moskova arasındaki 23 ülkeden oluşan OPEC+ ittifakının temelini oluşturan ilişki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sağ kurtuldu ve kilo verme emaresi göstermiyor. Rus petrol şefi ve Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’ın Viyana toplantısına şahsen katılıp katılmayacağı hemen hemen doğrulanmadı. Bunu yaparsa, kuvvetli bir politik bildiri gönderecek.

Novak, Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak etmesinin arkasından Cuma günü Amerika tarafından yaptırım uygulandı, ancak AB benzer şahsi yaptırım kararı almadı. Viyana’daki potansiyel görünümü sorulduğunda, Avusturya hükümeti yaptırım görmediğini ve başka bir yorum yapmadığını belirtti.

Viyana’daki enerji analitiği şirketi Kpler’in analisti Viktor Katona, “Sadece OPEC+ petrol fiyatlarını mevcut uykusundan uyandırabilir” dedi.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın