OPEC+’dan beklenen büyük üretim kesintisi sonucu geldi, devamı gelebilir: 2022

Merhaba, 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın da dahil olduğu beraber hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ Ortak Bakanlık İzleme Komitesi (JMMC) petrol üretiminde günlük 2 milyon varil kesinti yapılması konusunda anlaştı.

Konu hakkındaki malumat üç OPEC+ deposu tarafınca verildi.

Günlük 2 milyon varillik kesintinin kasım ayında yürürlüğe gireceği belirtildi.

Anlaşmaya ilk tepki Beyaz Saray’dan geldi. Yapılan açıklamada, “ABD’nin OPEC+ ve yabancı petrol üreticilerine daha azca bağımlı olması gerekiyor” denildi.

OPEC+’nın bu sonucu ile halihazırda sıkışık olan piyasada arz daha da azalmış olacak. ABD ve öteki başlıca tüketiciler üretim artırma baskısı yapıyordu.

Üretimin azaltılması, üç ay önce küresel ekonomide resesyon, Amerika’de yüksek faizler ve güçlü dolar konularına ait endişelerle varil başına 120 dolardan 90 dolara gerilemiş olan petrol fiyatlarının toparlanmasını sağlayabilir.

Bu, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri tarafınca 2020’den bu yana meydana getirilen en büyük üretim kesintisi, ancak küresel arz üstünde 2 milyon varil rakamının korkutuculuğundan daha minik bir etkiye haiz olacak. Birçok üye ülke zaten kotalarının çok altında üretim yapıyor, bu da üretimi azaltmak zorunda kalmadan yeni sınırlarına aslına bakarsanız uyacakları anlamına geliyor.

Bloomberg’in Eylül ayı üretim rakamlarına dayanan hesaplamalarına bakılırsa, grubun üretim hedefinde günde 2 milyon varillik bir aidat, orantılı olarak paylaşılan, ancak sekiz ülkenin reel üretimi frenlemesini ve günde ortalama 880.000 varillik reel bir düşüş sağlamasını gerektirecek.

Buna rağmen, kartelin kararı, yüksek enerji maliyetlerinin niçin olduğu enflasyonla mücadele eden küresel ekonomiye başka bir şok ekleme riski taşıyor. Bu hamle aynı zamanda Amerika’yi de kızdıracak ve potansiyel olarak Washington’dan bir yanıt tetikleyecektir. Başkan Joe Biden, Kasım ayındaki ara seçimler öncesinde Amerikalılar için daha yüksek üretim ve daha düşük pompa tutarları arayışıyla bu senenin başlarında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti.

Çarşamba günü erken saatlerde, Bloomberg’ün haberine nazaran Amerika’li yetkililer, üretimi kısma hareketine karşı geri adım atmaya çalışan Körfez’deki meslektaşlarına çağrıda bulunuyorlardı. Bloomberg’in Salı günü bildirdiğine nazaran, Beyaz Saray ABD Enerji Bakanlığı’ndan benzin, dizel ve öteki rafine petrol ürünlerinin ihracatının yasaklanmasının tutarları düşürüp düşürmeyeceğini çözümleme etmesini istemişti.

JP Morgan: ABD’den karşı adım gelebilir

Yatırım bankası JP Morgan petrol piyasası ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “OPEC+ anlaşma olsa da olmasa da petrol üretiminde kesintiye gitmeyi değerlendiriyor, petrol dördüncü çeyrekte 100 doları yine kontrol edecek. OPEC+’ın bu hamlesine Amerika’den karşı adım gelebilir, stratejik petrol rezervlerinden daha çok petrol serbest bırakılabilir. Küresel petrol talebinin dördüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla günlük 0.9 milyon varil artarak günlük ortalama 101.8 milyon varil seviyesine yükseleceğini tahmin ediyoruz.”

Dünya, Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın