OPEC’e gore dünya petrolsüz yaşayamaz ve petrol talebi artmaya devam edecek: 2022

Merhaba, 

Küresel talebin 2035 yılında %13 artarak 109,5 milyon varil/gün’e yükselmesini bekleyen OPEC,  petrolden uzaklaşmanın ‘potansiyel olarak tehlikeli’ olduğunu söylemiş oldu.

OPEC, küresel petrol talebinin on sene daha artmaya devam edeceği yönündeki tahminlere sıkı sıkıya bağlı kaldı ve fosil yakıtları terk etmenin tehlikeli olacağını söylemiş oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, yıllık Dünya Petrol Görünümü’nde yaptığı açıklamada, dünya petrol tüketiminin %13 artarak 2035’te günde 109,5 milyon varile ulaşacağını ve on sene daha bu seviyede kalacağını söyledi. Tahmin, petrol endüstrisinde, iklim değişikliği tehdidinin yenilenebilir enerjilere geçişi teşvik ettiği için talebin bu on yılın nihayetinde zirveye ulaşacağı yönündeki yaygın bir görüşle çatışıyor.

Dünya liderleri, COP27 olarak malum Birleşmiş Milletler küresel ısınma müzakerelerinin bir sonraki turu için önümüzdeki ay Mısır’da bir araya gelecek. OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, geçen yılki iklim görüşmelerinde hidrokarbonlardan tamamen kopuşun “tüm enerji kaynaklarına susamaya devam edecek bir dünya için potansiyel olarak tehlikeli” olduğu uyarısını yineledi.

Kuruluşun duruşu, geçtiğimiz sene organik gaz ve öteki yakıtların arzının, petrol endüstrisinin senelerce yatırım yapmamasının ardından talepteki Covid sonrası toparlanmaya ayak uyduramaması sebebiyle kısmen destek almakta.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen naturel gaz akışlarının bozulması, tüketen ülkeler petrol ürünleri ve kömür şeklinde daha kirletici yakıtlara yöneldikçe, düşük karbonlu geçiş için daha çok komplikasyon oluşturdu.

Farklı Görüşler

Fosil yakıtlar için bu geçici artışa karşın, kriz, bir çok büyük ekonomiye danışmanlık meydana getiren Uluslararası Enerji Ajansı’nın geçen hafta yayınladığı bir rapora göre, ülkeler Rus tedariklerine uzun vadeli alternatifler aradıkça yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir.

Buna mukabil, OPEC, petrolün küresel enerji karışımındaki payının şu anda %31 seviyesinde olduğunu ve 2045 yılına kadar ancak hafifçe düşerek %29’a düşeceğini öngörüyor.

Örgütün petrole görüş açısı şu anda Batılı hükümetlerle arasındaki tek ayrım noktası değil.
Grup lideri Suudi Arabistan, geçen ay petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltma kararıyla Beyaz Saray’ı kızdırdı. ABD’li yetkililer, hareketin Kremlin’e Ukrayna’ya karşı savaşında yardımcı verdiğinden şikâyet ettiler, ancak Riyad ham piyasaları istikrara kavuşturmanın lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Örgütün 13 üyesinden gelen toplam ham petrol ve öteki petrol sıvısı üretimi, geçen yılki günde 31,6 milyon varil seviyesinden 2035’te günde 38,3 milyona yükselecek. On sene sonra günde 42,4 milyona ulaşarak artmaya da devam edecek.

Rapor, OPEC’in çıktı kotalarını tahsis ederken kullandığı emtia olan ham petrol üretimini ayırmak için rakamlar vermedi.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın