OPEC’ten yeni üretim kesintisi sinyali: Ham petrol talebi tahminlerinde aşağı güncelleme: 2022

Merhaba, 

OPEC, bu çeyrekte üretmesi ihtiyaç duyulan ham petrol miktarına ilişkin tahminleri düşürdü ve geçen hafta açıklanan tartışmalı arz kesintisi için gerekçe oluşturdu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, aylık tutanağına nazaran, dördüncü çeyrekte lüzumlu üretim için tahminleri günde 440.000 varil azalttı ve dönemdeki küresel istek artışı tahminlerini iki kattan fazla azalttı.

Tüketimdeki düşüş, Suudi Arabistan ve müttefikleri tarafından 5 Ekim’de kararlaştırılan, Başkan Biden ve öteki ABD’li yetkililerin sert eleştirilerine neden olan bir kararla, günde 2 milyon varillik önemli bir arz kesintisinin motivasyonları hakkındaki daha fazla düşünce veriyor.

OPEC’in Viyana merkezli araştırma departmanı raporda, “Küresel ekonomideki büyümenin yavaşlamasıyla birlikte riskler aşağı yönlü” dedi. “Çin’de ve başka yerlerde Covid engellemelerinin muhtemel bir canlanması” ile birleştiğinde, petrol piyasasının tüketimdeki tipik mevsimsel artışı kaçırabileceği açıklandı.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, geçtiğimiz hafta OPEC’in üretim kesintisi için “muhtelif dolambaçlı belirsizliklere” işaret etmişti. Benzer bir yaklaşımla birçok kuruluş ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü.

Uluslararası Para Fonu Salı günü, mevcut kargaşanın en kötüsünün “hemen hemen gelmediği” uyarısında bulunmuş oldu. Petrol fiyatları üçüncü çeyrekte %23 gerileyerek son iki senenin en set düşüşüne sahne oldu ve OPEC ülkelerinin gelirlerini riske attı.

Yine de, OPEC’ten gelen istek revizyonu, koalisyon tarafından açıklanan kesintinin büyüklüğü tarafınca gölgede bırakılıyor. Sadece kısmen uygulansa bile, OPEC üretimini, grubun dördüncü çeyrekte tedarik etmesi gerektiğine inanılmış olduğu günde yaklaşık 29,43 milyon varilin dibine çekecek.

Başkan Biden, Suudilerin kararını, Moskova’nın Ukrayna’ya cenk açması sırasında, OPEC + ittifakının kilit bir üyesi olan Rusya’nın petrol gelirlerini artırdığını söyleyerek eleştirdi. Amerika’nin krallıkla olan ilişkisini tekrar değerlendirmesi icap ettiğini, ancak somut önlemler belirtmediğini söyledi.

Rapora nazaran, OPEC’in 13 üyesinin üretimi, Biden’ın bu yaz krallığa yapmış olduğu ziyaretten sonrasında açıklanan simgesel bir üretim artışı uyguladıkları Eylül ayında günde 146,000 varil artarak 29,77 milyona yükseldi. Fakat çoğu üye, kifayetsiz yatırım ve operasyonel aksaklıklarla boğuşurken, üretim hedeflerinin önemli seviyede peşinde kaldı.

Sekreteryanın raporu eğer kılavuz kabul edilirse, OPEC gelecek yılın büyük bir bölümünde tedarikleri engelleme eğiliminde olabilir. Grup, 2023 için tüketim tahminlerini düşürdü ve ham petrole olan talebin gelecek senenin dördüncü çeyreğine kadar mevcut seviyeleri aşmasını da beklemiyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın