Otokar Afrika’ya ihracatını artırmayı hedefliyor: 2022

Merhaba, 

Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Otokar, müdafaa sanayii alanındaki ürün ve yeteneklerini dünyanın farklı bölgelerinde tanıtmaya devam ediyor.  Otokar, 21-25 Eylül tarihleri içinde Güney Afrika’nın Tshwane şehrinde düzenlenecek olan Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı, AAD 2022’ye katılacak. Fuar süresince Otokar, zırhlı araçlardaki geniş ürün gamının yanı sıra kara sistemlerindeki üstün yeteneklerini tanıtmış olacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Otokar, savunma sanayii alanında farklı coğrafyalarda Türkiye’yi başarıyla temsil etmeye devam ediyor. Otokar, 21-25 Eylül tarihleri arasında Güney Afrika’nın Tshwane şehrinde düzenlenecek olan AAD 2022 savunma sanayii fuarına katılıyor. Beş gün sürecek olan etkinlik süresince Otokar, dünyaca ünlü zırhlı araçlardan oluşan geniş ürün gamının yanı sıra kara sistemlerindeki üstün yeteneklerini tanıtacak.

Otokar askeri araçlarının 5 kıtada oldukca farklı bölge ve iklim koşullarında aktif olarak hizmet verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde elde ettiğimiz deneyimleri, araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Mühendislik gücümüz, tasarım kabiliyetimiz ve teknoloji alanındaki üstünlüğümüz yardımıyla günümüz ve gelecek tehditlerine yönelik geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz askeri araçlarımız ve geniş ürün gamımız ile ayrım yaratıyoruz. 4×4, 8×8 şeklinde değişik model ve özelliklere haiz askeri araçlarımız halihazırda Afrika’nın değişik bölgelerinde hizmet veriyor. Uluslararası rekabette ürün dışında en oldukca farklılaştığımız ve öne çıktığımız alanlar ise, entegre lojistik yardımcı sistemlerimiz ve teslimat sürelerimiz oluyor. Her koşulda satış oradan da kullanıcılarımızın yanında oluyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde Afrika’nın zorlu koşullarında sağladığımız kesintisiz yardımcı bizi hep bir adım öne taşıdı. AAD Fuarı boyunca mevcut ilişkilerimizi geliştirmeyi ve bölgede yeni ortaklık fırsatlarını değerlendirmeyi istiyoruz. Bu sayede ülkemizin ihracatına daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Özellikle COBRA II aracının Afrika bölgesindeki başarı göstermiş performansıyla dikkat çektiğini vurgulayan Görgüç, şunları söylemiş oldu: “Kendi sınıfında dünyanın sayılı araçlarından kabul edilen COBRA II aracımız, Afrika’da çeşitli operasyonlarda kullanılarak kendini kanıtlamış bir vasıta. Ayrıca, asimetrik muharebe koşullarında etkinliğini göstermiş durumda. Aracımız, halihazırda bölgede Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler sulh gücü operasyonlarında çokça kullanılmakta. Tüm bunların yanında, COBRA II dünya genelinde 10’dan fazla son kullanıcıya başarıyla hizmet veriyor. Mevcut kullanıcılarımızın aracımızın performansından duyduğu kıvanç yeni kullanıcılar için de referans oluyor. Tüm bunlar bizim için son aşama gurur verici. Önümüzdeki yıllarda COBRA II’nin yanı sıra ARMA 6×6 ve ARMA 8×8 araçlarımızın da bölgede birçok kullanıcı tarafından tercih edileceğini değerlendiriyoruz.”

COBRA II, yüksek koruma, nakliyat kapasitesi ve büyük iç kütlesi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 10 kişilik personel nakliyat kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst seviye emniyet sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan değişik görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş tabanca entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç emniyet ve sulh koruma harekatları da dahil birçok rolü başarıyla sürdürüyor. COBRA II bununla birlikte, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN bulgu aracı, komuta test aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın