Petkim’den ilk yarıda 4,3 milyar lira net kâr…: 2022

Merhaba, 

Petkim, senenin ilk yarısını, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 93 artışla 4,3 milyar lira net kârla tamamladı. Ürün karlılıklarındaki azalmaya ve planlı duruşlara karşın, çevik idare anlayışıyla birlikte faal marketing stratejisi, kullanılan finansman şekilleri ve kurun tesiri sayesinde bu başarı elde edildi.

Türkiye’nin en büyük direkt dış yatırımcısı SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Petkim, 2022 yılının ilk yarısını 4,3 milyar lira net kârla kapattı. Petkim senenin ilk yarısındaki planlı üretim duruşlarına rağmen net kârını, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 93 artırmayı başardı.

Yılın ilk yarısında Petkim, kurdaki artışa Kur Korumalı Mevduat sistemini etkin kullanma ile tepki vererek risklerini minimize etmeyi başardı. Yapılan açıklamada, global piyasalarda ürün kârlılıklarında yaşanan düşüşün firmanın genel karlılığını etkilememesi için, etken pazarlama stratejileri ve geniş ürün yelpazesi sayesinde üretimden satışların yanı sıra ticari ürün satışlarında da başarılı yönetim sergilendiği not edildi. STAR Rafineri ile kesintisiz entegre üretimine devam eden Petkim, iç piyasanın taleplerini aksatmadan karşıladı.

Petkim’in ilk 6 aylık dönemdeki başarısında, 2017 yılından beri disiplinli şekilde sürdürülen Değer Benim Dönüşüm Programı sayesinde elde edilmiş finansal kazanımlar da etken oldu. Yılın ilk yarısında bu program kapsamında ortalama 430 milyon lira ilave değer yaratıldı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın