Piyasa Bülteni: Radar menzilinde daha fazla ürem artırımı görünüyor; hız yavaşlayabilir: 2022

Merhaba, 

FED’in 26-27 Temmuz tarihli politika toplantısının tutanakları dün akşam geç saatlerde açıklandı. Katılımcılar, enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne dek oldukça az kanıt olduğu mevzusunda aynı fikir olurken, siyaset yapıcıları, faiz artırım mevzusunda çok ileri gidip ekonomik aktiviteyi oldukça fazla frenleyebilecekleri yönünde riski açık bir şekilde kabul etmeye başlamış olsalar bile, enflasyonu ‘ehlileştirmek’ için oranları gerektiği kadar yükseltmeyi de taahhüt ettiklerini görüyoruz.

FED tutanakları, çelişen ekonomik verileri ve şokları değerlendirmeye çalışan bir merkez bankasının “opsiyonellik” ihtiyacını yansıtırken, “bazı” katılımcılar, beklenenden oldukca daha kalıcı bulunduğunu kanıtlayan enflasyonu kontrol etmek için oranların “yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye” erişmesi ve “bir müddet” orada kalması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Öte yandan “birçoğu”, özellikle para politikasının ekonomik davranışı değiştirmesi için ihtiyaç duyulan vakit göz önüne alındığında, FED’in “fiyat istikrarını yine sağlamak için siyaset duruşunu gereğinden fazla sıkılaştırması” riskini kaydetti. Politika yapıcılar enflasyonu dizginleyecek yada ehlileştirecek faizin tam olarak hangi ölçüde olduğu konusunda çelişki yaşarken, büyüme ile yaşanan kredibilite kaybı içinde da ‘net’ olmadıklarını anlıyoruz.

Özetlemek gerekirse, bu yıl gösterge gecelik faiz oranını 225 puan artırarak %2,25 – %2,50 hedef aralığına yükselten FED’in 20-21 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olağan toplantısında da 75 yada kuvvetle muhtemel 50 baz puan faiz artırıp akabinde ürem dozunu düşürmeye çalışacağını düşünüyoruz. Tutanaklar arkasından vadeli piyasalarda bu sabah 50 baz puan faiz artırımına %63,5 ihtimal tanınıyor.

FED tutanakları, öncesinde açıklanan perakende firması Target’ın sıska bilanço sonuçları ve Amerika Hazine tahvil getirilerinin iki gün üst üste yükselmesinden hemen sonra dün akşam Amerika borsaları geceyi düşüşle tamamladı. Risk iştahının göstergesi konumunda Amerika teknoloji borsası Nasdaq %1,25 gerilerken bu sabah olumsuz hava Pasifiğin öteki ucunda da hissediliyor. Japonya’da pay senetleri, FED’in toplantı tutanaklarını takiben eden ABD borsalarının kırmızı rengini ithal ederken, %1 civarında geriledi. Asya’nın geri kalanında da başat renk aynı.

Hafta başı açıklanan zayıf ekonomik veriler arkasından ekonomiyi canlandırmak adına 10 bp ürem indirimine giden Çin cephesinde, ‘sallantılı’ ekonominin baskısı altında kalmaya devam etmesi daha fazla gevşemeye imkân tanırken, artan enflasyon ve sermaye kaçışına ilişik endişeler sebebiyle manevra alanı fazlaca sınırlı görünüyor. Enflasyon ile resesyon içinde dünyanın her yerinde endişeler hemen derhal aynı.

Çin’den gelen yavaşlama sinyallerinin ise küresel piyasaların keyfini kaçırdığın kolaylıkla söyleyebiliriz. Dünyanın büyüme motoru olan Çin’de cereyan eden gelişmeler, metalleri, kripto paraları, petrolü özetle risk iştahını derinden etkiliyor. Talebin (yavaşlayan ekonomi) düşmeye başlaması altın ve gümüş cephesinde yükseliş isteğini sekteye uğrattı. Gümüş, birinci hedef seviyemiz olan 20,80 doları test etmesi arkasından ikinci hedef bölgesi olan 22 dolar yolculuğuna çıkamadan geri çekilirken, altının ons fiyatı, 1,800 dolar seviyesini kontrol etmesi peşinden 1,760 dolara geriledi. Nükleer santrallerin devreye girerek petrole olan talebin düşeceği beklentisi ile Brent cinsel ham petrol 6 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ardından bu sabah da oldukça önemi bir teknik düzen olan 94 dolar çevresinde işlem görüyor. Teknik mânâda daha da aşağıda 83 dolar seviyesini göz ardı etmiyoruz. Altında 1,700 dolar seviyesinin altından; gümüşte ise 19 dolar seviyesinin altında açtığımız uzun pozisyonların zarar kes seviyesini başabaş seviyeye yükselterek kenara çekildik.

Avrupa’da açıklanan gelişme verisi ikinci çeyrekte %0,6 ile tahminlerin altında kaldı. EURUSD paritesi 1,0150 – 1,02 bandındaki yatay hareketini devam ettirirken, İngiltere’de ise tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine nazaran %9,8 olan beklentinin de ötesinde %10,1 artarak Temmuz’da 40 yılın zirvesine çıktı. BoE enflasyonun %13 seviyesine çıkabileceği yönünde uyardı bulunmuş ve durgunluk riskine karşın ekonomiyi soğutmaya devam edeceklerini açıklamışlardı. Sterlin cephesinde riskler aşağı yönlü görülmeye devam ediyor. ABD’de açıklanan perakende satışların da Temmuz’da değişim göstermeyerek beklentilerin altında kaldığını yeri gelmişken not edelim (enflasyon göstergesi anlamında veri önemle takip ediliyor).

Türkiye cephesinde ise dün iki önemli haber başlığı dikkatimiz çekti. Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri bir operasyonun başladığına ait haberler takip edildi. Savaş uçaklarının katılmış olduğu operasyonda bölgedeki terör varlıkları hedef alınırken, bununla beraber, kara harekatı henüz başlamadı. Bunun için Irak’ın kuzeyindeki operasyonun bitmesi beklendiğini okuyoruz. Öte taraftan, İsrail Başbakanlığı, İsrail ve Türkiye’nin diplomatik ilişkilerin yeniden tamamıyla tesis etmeye karar verdiğini ve ilişkilerdeki düzelmenin arkasından her iki ülkenin büyükelçilerinin göreve başlayacağını açıkladı. Diplomasi cephesinden gelen yeni haberlerin Suriye yönetimi ile devam edeceğini düşünüyoruz. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Ukrayna’nın Lviv kentinde BM Genel Sekreteri Guterres ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile tahıl anlaşması, savaşın diplomatik yollarla çözümü konularını görüşecek.

Türk mali piyasalarında Salı günü yaşanmış olan S-400 haberinin niçin olduğu kısa vadeli sert dalgalanma bir kenara bırakılırsa, borsada yükselişin de ivme kazandığını görüyoruz. Dün bankacılık endeksi, %8’e yakın bir yükseliş kaydederken, ana endeks günü %2,3 yukarıda bitirdi. Bu denli bir yükseliş normal mı sorusunu tam olarak cevaplayamıyorum. Bankalarda yoğunlaşan alımların arkasından nasıl bir haber geleceğini büyük bir merakla takip edeceğiz. Bilmediğimiz mevzuları bir kenara bırakıp, Türkiye’nin risk göstergelerine baktığımızda ise, son günlerde yaşanmış olan volatilite dikkat cazibeli. Hatırlanacağı suretiyle, geçen ay 900 baz puana kadar yükselen 5 sene vadeli CDS risk primi hafta başı 650 baz puana kadar gerilemesi peşinden bu sabah yine 740 seviyesine terfi etti. Benzer bir halde %12 seviyesine dayanan 10 senelik Türkiye dolar eşeysel eurobond getirisi de, %9,5 seviyesine kadar gerilemesi peşinden bu sabah %10 seviyesini aştı!

Bugün TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı KKTC saati ile 14:00’da sonuçlanacak. Tahmin edeceğiniz üzere, PPK’nın %14 seviyesinde olan politika faizini sabit tutması genel beklentiyi yansıtırken, aksi yönde bir karar (her iki yöne) mali piyasalarda sert hareketlere neden olabileceğine kati gözüyle bakıyoruz.

 

 

 

iktisatbank.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın